Odpowiedzi

2016-07-03T00:23:36+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).
Ptaki:
Ptaki posiadają niewielkie tak zwane płuca rurkowate, które podczas wymiany gazowej nie zmieniają swojej objętości. Przepływ powietrza jest jednokierunkowy (od tyłu do przodu). Wentylacja zachodzi za pomocą worków powietrznych, nie odpowiadających jednak bezpośrednio za wymianę gazową.

Ssaki:
Płuca ssaków są zbudowane z pęcherzyków płucnych, oplecionych naczyniami włosowatymi, czyli są to tzw. płuca pęcherzykowate. Wentylacja zachodzi dzięki ruchom klatki piersiowej i przepony.

Gady:
U gadów za wymianę gazową odpowiadają posiadające przegrody płuca gąbczaste. Wentylacja zachodzi dzięki pracy mięśni klatki piersiowej i ruchom żeber.

Płazy:
Narządem oddechowym płazów są znacznie unaczynione płuca workowate. Ich powierzchnia jest delikatnie pofałdowana. Poza tym za wymianę gazową u płazów odpowiada także skóra oraz nabłonek jamy gębowo-gardzielowej. Wentylacja zachodzi za pomocą ruchów jamy gębowej.
6 4 6