Odpowiedzi

2010-02-07T12:12:42+01:00
Morze było zawsze dla człowieka niewyczerpanym źródłem dóbr wzbogacających jego lądową egzystencję, wiedzę i kulturę, elementem stymulującym rozwój sztuki, literatury, muzyki i nauki. Transport morski zaś zawsze stanowił efektywny sposób na przewóz masowych ładunków na długich dystansach. Rozwój żeglugi i powstawanie międzynarodowych rynków handlu zazębiały się czasowo, stymulując się nawzajem. Żegluga bowiem łączy odwieczny trójkąt obejmujący dostawców surowców, producentów oraz rynki zbytu. A od starożytności po dzień dzisiejszy ma także ogromny wpływ na przekazywanie nowych trendów kulturowych, religijnych, politycznych i twórczych.

Podróż morska — jakkolwiek krótsza, szybsza i dużo wygodniejsza — niosła ze sobą wiele niebezpieczeństw, takich jak burze, silne wiatry i wysokie fale towarzyszące nagłemu szkwałowi, co w konsekwencji powodowało utratę sterów i najczęściej rozbicie statku. Nie mniej niebezpieczne były także podwodne skały i rafy oraz mielizny, groźne były również prądy morskie. Nie można zapomnieć o możliwości wybuchu pożaru w wyniku zaprószenia ognia lub uderzenia piorunu. Wyobrazić można sobie skalę ryzyka, jakie podejmowali antyczni żeglarze na swoich, bądź co bądź, kruchych statkach, przywołując w pamięci sławną tragedię statku Titanic z 1912 r.

Sprzyjające warunki do rozwoju żeglugi na Morzu Śródziemnym pozwoliły rozwinąć się w starożytności wielu wspaniałym cywilizacjom — do dziś studiujemy przecież archeologię śródziemnomorską. Klimat w jego basenie jest raczej łagodny: lato ciepłe i długie, a zimy krótkie i lekkie. Wiatry są tam raczej stałe co do siły i kierunku, a dzięki urozmaiconej linii brzegowej istnieje wiele bezpiecznych zatoczek nadających się nie tylko na porty, ale także na czasowe przystanie. Bezchmurne na ogół niebo (ilość godzin słonecznych w tym rejonie rzadko spada poniżej 2000 rocznie, szczególnie w lecie) pozwala w dzień śledzić wędrówkę Słońca, a w nocy — obroty gwiazd. Liczne górzyste wyspy i wybrzeża pełne są charakterystycznych punktów orientacyjnych. Wszystkie te czynniki ułatwiały mieszkańcom tych terenów stawianie pierwszych kroków na polu nawigacji.
2 5 2
2010-02-07T12:13:13+01:00
No na pewno będzie to praca ,liczne stocznie,turystyka,rybołówstwo ,wyjazdy zdrowotne (nad morzem jest dużo jodu)
2 3 2
2010-02-07T12:19:05+01:00
Korzyści człowieka pochodzące z mórz :
- droga morska (umożliwia przewóz z innych krajów),
- pożywienie (owoce morza, ryby)
- turystyka,
- rozrywka (poznawanie nowych zakątków, kąpiele wodne) ,
- zdrowie (unoszący się w powietrzu jod uodparnia organizm)
2 5 2