Odpowiedzi

2010-02-07T13:00:22+01:00
Głownymi bohaterami książki ,,Syzyfowe Prace" Źeromskiego jest Andrzej Radek jak i Marcin Borowicz różnią się nie tylko wyglądem ale odpornością psychiczną , charakterem. Andrzej Radek to patriota 100% maści nie bał się recytować ,,Reduty Ordona" chodz groziło mu za to wydalenie ze szkoły a nawet okrutne katorgi- jest szlonym optymistą ma odwagę i jest odpowiedzialny za to co robi. W zamian za wychowanie udziela korepetycji jest zdolny do poświeceń. Marcin Borowicz jest rozpieszczonym jedynakiem - ukazuje to wtedy gdy zaczyna płakać bez matki i ciepła. Z biegem czasu ulega rusyfikacji - donosi na kolegów w zamian za słodycze.
Gdy do szkoły przyszedł Andrzej Radek jego świat sie zmienia roówniez zmienia sie stosunek do rusków , zaczyna czytać polską literaturę .
Myślę że obie postaci mają wady jak i zalety - myślę jedank że A.Radek bardziej przypadł mi do gustu niż M.Borowicz.
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-07T13:03:41+01:00
Osobami które będę porównywał są Marcin Borowicz i Andrzej Radek.Marcin należał do grupy społecznej zwanej szlachtą,jego rodzice byli jednak zubożali.Jędrzej zaś pochodził z chłopstwa.
Mieszkał w straszliwych warunkach .Borowicz zamieszkiwał domek.W porównaniu do rodziców Radka jego opiekunowie bardzo się zajmowali i troszczyli o swoje dziecko .Jako szlachciców cechowało ich wykształcenie.Obaj chłopcy pozostali patriotami pomimo zakazów.Andrzej nie ujawniał się z tym zaś drugi ciągle się zmieniał.Cechowali się zawziętością oraz miłością do narodu Polskiego.Stosunek nauczycieli do tych dzieci był różny,szlachcica faworyzowano,biedniejszego wyśmiewano oraz nie zwracano na niego uwagi.Radek sam musiał zarabiać na życe co utrudniało mu skupienie na nauce . Marcina utrzymywali rodzice, obaj chłopcy byli samotni oraz ambitni.
Młody Borowicz uczył się tylko po to aby przypodobać się nauczycielom ,Andrzej edukował się aby uciec od swojego prawdziwego pochodzenia.Miał nadzieję ,że zostanie kimś więcej niż jego ojciec.Bohaterowie nie byli jednakowego wieku,Marcin było o rok starszy lecz tak samo mądry jak jego przyjaciel .
Moim zdaniem chłopcy ci mimo wielu różnic byli dla siebie jak bracia.Każdy z nich miał inny cel w życiu,Starszy chciał być prymusem i mądrym człowiekiem ,uczył się również aby zadowolić matkę.Młodszy zaś uczęszczał do szkoły aby zmienić się i awansować do wyższej grupy społecznej.Jednak nie udało mu się to .Mimo zmienności poglądów Borowicza i zakłamania Radka byli dobrymi ludźmi i świetnie reprezentowali naród Polski
Mam nadzieję ,że dasz naj :) sorki ,że nie ma akapitów ani nic śpieszę się troszkę poukładaj sobie to ładnie i nie zapomnij o akaitach :) Powodzenia!Chciałem podkreślić ,że moja praca jest wymyślona wyłącznie przeze mnie a patuśka wzięła ją z http://www.sciaga.pl/tekst/53960-54-charakterystyka_porownawcza_marcina_borowicza_i_andrzeja_radkaSam pisałem swoją pracę i nie znajdziesz jej na internecie
1 5 1