Odpowiedzi

2010-02-07T13:15:05+01:00
Z tego co wiem co wypławek nie jest nicieniem tylko płazińcem. ma ciało spłaszczone i wydłużone, Długosc waha się od 5mm do 50cm. Nabłonek wypławków jest pokryty rzęskami usprawniającymi poruszanie się. Ma pałeczki zwane rabditami które służą do obrony. Większośc z nich do drapieżniki żyjące w wodach słonych, i wilgotnej glebie.

a co to nicienie to mamy np.
węgorka octowego który żyje w warunkach extremalnych. O wartosci pH 1,6/1,1.

glista ludzka- pasożyt człowieka. Dorosłe samice mają nawet 30cm długości i żyją w jelicie cienkim. Składają dziennie 200tysięcy jaj.
włosień kręty- zcłowiek zaraża się tym pasożytem przez zjedzenie mięsa wieprzowego zawierającego otorbione larwy włosnia zwane trychinami.
owsiki- to małe pasożyty 1cm, żyją w końcowej częsci jelita grubego.
większośc nicieni jest rozdzielnopłciowych, występuje u nich dymorfizm płciowy. Nie mają układu oddechowego.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-07T13:23:24+01:00
NICIENIE ;
Nicienie mają robakowaty kształt . Przypominają wydłuzony walec , zaostrzony na obu końcach . Mają takie same układy narządów co płazińce . Występują na Ziemi w ogromnej liczbie i w wielu środowiskach . Duża ich część zyje w glebie, a niektóre są pasożytami zwierząt i roślin . Nicienie glebowe przyczyniają się do rozkłądu martwej materii organicznej i spulchniania gleby . W przeciwieństwie do płazińców u nicieni przewód pokarmowy ma dwa otwory - rozpoczyna się otworem gębowym , a konczy otworem odbytowym . Nicienie są w większości rodzielnopłciowe , oznacza to , że występują samce wytwarzają plemniki i samice wytwarzające komórki jajowe . nicienie przechodzą rozwój złożony . W Wypadku nicieni pasozytniczych larwy na ogół pasożytują na tym samym żywicielu tylko w innych tkankach . Wśród niciebni najgroźniejszym pasożytem człowieka jest gliska ludzka , którą można sie zarazić poprzez połknięcie mikroskopijnych larw znajdujących sie w zakażonej wodzie lub nanieumytych warzywach . W przewodzie pokarmowym człowieka larwy przemieszczaja sie do różnych narządów. Ostatecznie osiadają w przewodzie pokarmowym , gdzie dojrzewqają i sie rozmnażają . Zapłodnione jaja są wydalane z kałem , zanieczyszczając wodę i rośliny . Uciążliwymi pasożytami człowieka są maleńkie - owsiki . Żyją w jelicie grubym . Aby złożyć jaja , wydostają sie an zewntrz poprzez odbyt . co powoduje uciążliwe swędzenie . najcześciej występują u małych dzieci , jeśli nie przestrzegają one podstawowych zasad higieny . Wiele nicieni pasożytniczych , takihc jak ; gliska , czy owsik wywołuje choroby . Włosień kręty jest jednym z barzo groźnych pasożytów. Zarażenie następuje po zjedzeniu niezbadanego mieśa dzika lub świni , w którym znajdują sie otorbione larwy włośnia .

Wypławki -
Drapieżne bezkręgowce z rodziny płazińców .Wypławki występują w wodach słodkich, słonych oraz w wilgotnych tropikalnych środowiskach lądowych. Słodkowodne gatunki można znaleźć zarówno w wodach stojących jak i płynących, w zimnych strumieniach górskich o wartkim prądzie jak i w drobnych śródleśnych oczkach. Ciało spłaszczone grzbietowo - brzusznie, bez segmentów, pokryte nabłonkiem urzęsionym. Nabłonek wydziela duże ilości śluzu. Otwór gębowy znajduje się na stronie brzusznej w pobliżu środka ciała, prowadzi do gardzieli, a następnie do jelita o trzech pniach (stąd nazwa). Jeden pień skierowany jest do przodu ciała, pozostałe do tyłu. Otworu odbytowego brak, resztki pokarmowe usuwane są przez otwór gębowy. Niedaleko otworu gębowego znajduje się otwór płciowy. Wiele gatunków posiada oczy, choć umożliwiają one tylko odróżnienie ciemności od jasności; większość ma jedną parę takich oczek, ale zdarzają się takie, które mają ich więcej (wielooczka Polycelis sp.). Długość ciała do 5 cm. Ubarwienie ciała zróżnicowane: od prawie przezroczystego ciała przez barwę białą po czarną. Gatunki morskie są bardzo kolorowe, kontrastowo ubarwiono . Wypławki są obojnakami, zachodzi między nimi zapłodnienie krzyżowe. Jaja są składane w kokonach i najczęściej umieszczane na liściach roślin wodnych. Mogą się również rozmnażać przez podział poprzeczny.Większość wypławków to drapieżniki, polują na skorupiaki, ślimaki, małżoraczki, skąposzczety, larwy owadów, niektóre zjadają też ikrę ryb (np. zawleczony do Polski z Ameryki Płn. wypławek tygrysi Dugesia tigrina). Wirki wysysają swe ofiary za pomocą gardzieli. Bez pożywienia mogą się obyć nawet przez okres jednego roku. W czasie głodówki następuje stopniowy zanik narządów wewnętrznych i zmniejszanie się rozmiarów ciała.

myślę , że trochę pomogłam . XD
2 5 2