Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-07T15:34:28+01:00
Cechy szczególne baroku są najlepiej widoczne na przykładzie architektury. Najwspanialszymi budowlami były wówczas kościoły i pałace. Bardzo okazałe bywały również klasztory i kamienice. Wtedy właśnie powstały pierwsze wielkie założenia urbanistyczne: Londyn, Petersburg, Rzym, Wersal. Zainteresowano się nie tylko samymi budynkami, ale również ich otoczeniem (barokowy styl ogrodowy). Aby wzmocnić efekt, łączono w jedną całość architekturę, rzeźbę i malarstwo, a także muzykę, strój i ceremoniał. Wprowadzono iluzjonizm, który sprawiał, że budowle wydawały się jeszcze wspanialsze niż były. Tworzono oryginalne fasady i rzuty (owalne, podłużne, centralno-podłużne, wieloboczne).
Wzorem dla rzeźby barokowej była rzeźba antyczna. Rzeźba barokowa wyróżniała się swoją siłą ekspresji. Była wykonywana w marmurze, drewnie, brązie i stiuku. Często tworzono figury monumentalne i kompozycje wielopostaciowe. Ich forma była często spiralna, co nadawało im jeszcze więcej lekkości i dynamizmu. Tworzono liczne dekoracje kościołów i pałaców, pomniki i nagrobki. Łączono rzeźbę z architekturą, malarstwem i fontannami, stosowano grę świateł.
Malarze baroku podejmowali najczęściej tematykę religijną, mitologiczną, alegoryczną, historyczną i portretową. Popularność zaczęły zdobywać pejzaże, sceny rodzajowe i martwe natury. Stosowano chętnie światłocień, bogatą symbolikę i efektowny iluzjonizm.
87 1 87
2010-02-07T15:44:00+01:00
ARCHITEKTURA:
Barok dzielił się na dwie fazy architektoniczne:
I Faza :
* prostota brył
* kościoły budowane na planie krzyża łacińskiego
* w miejscu naw bocznych kaplice
* nad skrzyżowaniem naw kopuły
II Faza :
* przepych i bogatwo ozdób
* gzymsy o liniach falistych (dynamika)
* nagromadzenie elementów architektonicznych (np. kolumny)

RZEŹBA:
* dynamika
* skośny układ kompozycyjny
* przedstawienie emocji
* kontrasty światłocieniowe

MALARSTWO:
Ścienne :
* stosowano iluzję
* wykonywano je techniką freskową
Sztalugowe:
*malarstwo realistyczne

Licze na naj ;DD Pzdr ;]]
92 1 92