Odpowiedzi

2010-02-07T16:10:44+01:00
Jeśli nie szata zdobi człowieka to w czym tkwi jego wartość?

W dzisiejszych czasach barodzo wiele ludzi zwraca uwagę na wygląd zewnetrzny. Nie interesuje ich jaki człowiej jest od środka i jakie ma serce.
Częto krzywdzimy ludzi oceniając ich po wyglądzie. Przykładem tego jest Andrzej Radek z powieści Stefana Żeromskiego "Syzyfowe prace". Z powodu chłopskiego pochodzenia i tego jak wygląda był wysmiewany przez innych uczniów.
Wiele pięknych i mądrych myśli na temat oceniania ludzi po wyglądzie znajdziemyw książce " Mały książę". Tu dużą wagę mają słowa Lisa do M. Księcia: Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu."
Z kolei, następną osobą, któranie zwracała uwagi na wygląd i sama była bardzo skromna i biedna to Matka Teresda z Kalkuty. Ta kobieta miała ogromne serce. Podawałą swoją pomocną dłoń osobą chorym na trąd.
Trafne jest więc powiedzenie " Nie szta zdobi człowieka". Nie oceniajmy ludzi po wyglądzie, bo możemy się zawieźć. Ktoś może wyglądać jak hoolywodzka gwiazda, ale nie znajdziemywtakiej osobie przyjaciela.
8 3 8
2010-02-07T16:24:59+01:00
Uważam, że to nie szata zdobi człowieka. Jego wartość powinno się określać nie po wyglądzie zewnętrznym, lecz po tym jaki jest naprawdę. Po cechach charakteru.
Dlaczego powinno? Dlaczego nie zawsze tak jest? Dzieję sie tak dlatego, że pierwsze wrażenie jest decydujące. Gdy ktoś robi na nas wrażenie postaci ciekawej, bogatej, może, niczym tytułowy Skąpiec z dramatu Moliera, nieinteresujący i biedny wewnętrznie, mimo bogactw w kieszeni. Innym przykładem złej oceny na podstawie wyglądu jest Andrzej Radek, fikcyjna postać z powieści Stefana Żeromskiego pt: Syzyfowe prace. Wyśmiewany przez kolegów za wiejskie ubranie i fornalskie pochodzenie, był przecież bardzo inteligentnym chłopcem, który szybko nadrobił braki w wykształceniu. Dorównał, a nawet przewyższał niektórych dawnych swych prześladowców. Kolejnym, niewłaściwie ocenianym przez niektórych jest prawdziwa postać "Rudego", czyli Jana Bytnara. Był niepozorny, nie odznaczał się wielką urodą, a stał się bohaterem. Prawdziwym bohaterem, o którym uczymy się teraz w szkołach, któremu min. zawdzięczamy to, że jesteśmy Polakami. Wolnymi Polakami. Baśniowe postaci, niewłaściwie oceniane na podstawie wyglądu to Kopciuszek i Ośla Skórka. Baśń o tej pierwszej zna chyba każdy, więc skupię się na tej drugiej: Jest to piękna baśń o królewnie, która musiała uciekać z zamku przed własnym ojcem, który po śmierci żony chciał ją pojąć jako jej następczynię. Ubierała się więc w oślą skórkę i pomagała w gospodarstwie. Była sądzona podług biednego ubioru. Pewnego dnia jednak jej pracowitość została wynagrodzona. Ci, którzy z niej kpili mogli się przekonać, że to nie szata zdobi człowieka.
Reasumując, uważam, że wartość człowieka kryje się w jego czynach i zachowaniu. Należy zawsze pamiętać o ty, że pod brzydką maska może kryć się piękna twarz.
6 4 6