Potrzebuję interretacji obrazu na już ;D
kompozycja, kolorystyka, odczucia, technika.
jak nie wszystkie to chociaż kilka albo jeden, błagam !!

i jeszcze jeden obraz bo nie zmieścił się w załącznikach ;D
http://pl.wikipedia.org/wiki/Urizen_stwarzaj%C4%85cy_%C5%9Bwiat

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-09T22:29:32+01:00
Obrazy te są typowymi przykładami malarstwa epoki ROMANTYZMU w ,. Głosił: indywidualizm, subiektywizm, wolność twórczej fantazji,prymat uczucia, kult przyrody, ale w jej wybranych aspektach, patetycznych, tajemniczych , gwałtownych, albo tez liryczno-nastrojowych. Uważali, ze malarstwo ma przemawiac do duszy widza w sposób jak najbardziej bezposredni - TO PRZYDATNE W FORMUŁOWANIU WNIOSKÓW KOŃCOWYCH Z INTERPRETACJI OBRAZÓW.

CASPAR DAVID FRIEDRICH - niemiecki malarz, bardzo typowy w tematyce i stylistyce, twórczy oryginalny.
CECHY JEGO MALARSTWA:
jego stosunek do natury był panteistyczny i mistyczny, a selekcja motywów w jego obrazach zmierzała do przekazania UCZUĆ NOSTALGII, ZADUMY, SAMOTNOŚCI CZŁOWIEKA, JEGO MAŁOŚCI WOBEC PRZYRODY I LOSU CZŁOWIEKA.

Poszarpane skały Rugii, samotny krzyż w górach lub nad morzem, zrujnowany kościół w zimowym pustkowiu, okręt uwięzły w krach lodowych, noc księżycowa - typowy krąg wątków Friedricha.

Rola marzenia, fantazji, snu, twórczej wizji.

ISTOTY LUDZKIE W JEGO OBRAZACH : to drobne sylwety, odwrócone zwykle plecami do widza, zapatrzone w dalekie przestrzenie, ciągnące się aż do horyzontu, w grę barw na niebie w godzinach przed zmierzchem, w zimny blask księżycowej pełni.

MATERIA MALARSKA: nikła, brak jej substancji i brak dżwięczności kolorystycznej. Friedrich był bardziej poetą malarskim nniż rasowym malarzem. Ale melancholijny nastrojowy urok jego obrazów jest niewątpliwy. Te obrazy wykonane są w technice OLEJNEJ NA PŁÓTNIE.

TERAZ WILLIAM BLAKE - angielski malarz, poeta, wizjoner, mistyk. U niego w obrazach więcej jest literackiej konwencji motywów, ujętych w eklektyczną formę, niż działania specyficznymi środkiami ekspresji wizualnej.

Rola marzenia, fantazji, nostalgiczna, sentymentalna poetyka snu, transu twórczego, KONWENCJA ONIRYCZNA (świat na kształt snu). Wizjonerstwo, proroctwo, mistyka.
Przesiąknięte SYMBOLIZMEM.

TWORZYŁ ZAZWYCZAJ OBRAZY W TECHNICE AKWARELI (farby wodne, lekkie, subtelne)

WSZYSTKIE OBRAZY: KOLORYSTYKA - szeroka gama barwna, barwy ciepłe jak i chłodne, barwy stonowane, rozbielone, przewaga rozjaśnionych błękitów, akcentem kolorystycznym w 1. czerwień szat.

W KOMPOZYCJI TRZEBA PODAĆ CZY POLEM OBRAZOWYM JEST PROSTOKĄT STOJĄCY CZY LEŻĄCY, czy kompozycja zwarta czy luźna, czy symetryczna czy asymetryczna, czy horyzont widoczny, jesli tak to czy obniżony czy podwyższony, bardzo ważne - czy KOMPOZYCJA DYNAMICZNA CZY STATYCZNA?!

+ TWOJE ODCZUCIA JAK PATRZYSZ NA OBRAZ!!
Pozdrawiam