Odpowiedzi

2009-10-08T20:28:54+02:00
Moim ulubionym bohaterem książki pt.: ,,Ten obcy" jest Zenek Wójcik. Pochodził z Wrocławia. Miał on 16 lat. Uciekł z domu, gdyż ojciec jego nadużywał alkoholu, a matka nie żyła. Pragnął więc spotkać swojego wujka, od którego mógłby otrzymać pomoc.
Zenek był wysoki i szczupły. Miał ciemne włosy i gęste, ładne brwi. Ubrany był w zniszczoną wiatrówkę i ciemne płócienne spodnie. Chłopak miał zranioną stopę owiniętą kawałkiem brudnej szmatki.
Przy pierwszym spotkaniu z czwórką przyjaciół chłopiec był skryty, nieufny i zamknięty w sobie. Ukrywał swe uczucia i myśli. Cechowała go małomówność. Takie zachowanie Zenka spowodowane było brakiem miłości i bezpieczeństwa.
Dotychczasowy los Zenka przypominał zachowanie bezdomnego psa, Dunaja, który był źle traktowany i bity.
Chłopiec był odważny. Kiedy spłoszony koń z wozem pędził pod koła rozpędzonej ciężarówki, Zenek ryzykując własnym życiem, ratuje siedzące w wozie dziecko przed śmiercią.
Stanął także w obronie napadniętego przez łobuzów Dunaja. Zdawał sobie sprawę z tego, że skrzywdzony po raz kolejny pies może stracić całkowicie swoje zaufanie do ludzi.
Posiadał dużą wiedzę o przyrodzie. Doskonale potrafił zbudować szałas i pomógł Uli w ponownym oswojeniu Dunaja.
Bohater był wrażliwy i spragniony przyjaźni, choć wcale tego nie okazywał. Bliższa znajomość z Ulą spowodowała, że odzyskał zaufanie do ludzi. Dowiedział się też od niej, że kradzież i oszustwo jakich się dopuścił były poważnym wykroczeniem. Dzięki pomocy koleżanki i swojemu uporowi naprawił swe błędy.
Chłopak w niektórych sytuacjach postępował bohatersko, a tylko czasami źle. J to, że ukradł pieniądze przekupce i owoce z sadu z powodu cierpiącego głodu nie przekreśla jego dzielnej postawy wobec innych.
Moim zdaniem Zenek to postać pozytywna, mająca swoje cele i marzenia. Myślę, że gdy dorośnie będzie bardzo dobrym marynarzem, co było jego marzeniem i w sposób godny naśladowania będzie służył ludziom.
46 4 46