Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-07T18:33:27+01:00
Służba rycerska , obowiazująca wasala, była kosztowna. Aby ja umożliwic, senior przekazywał część włosci wasalom w uzytkowanie, nie zrzekajac sie jednak praw zwierzchnich do ziemi. Tak nadana ziemie w której korzystnie miało byc uwarunkowanie pełnienia przez wasala słuzby rycerskiej i wiernoscią seniorowi, nazywano LENNEM . Wasala dzierżacego lenno zwano też lennikiem, jego seniora- panem lennym, a ich wzajemny stosunek-stosunkiem lennym.
Niejeden z wasali moznych panów był na tyle silny i zamożny, że mógł z kolei zapewnic opieke słabszych od siebie, dajac im w użytkowanie cześc ziemi otrzymanej od seniora. w ten sposób będąc wasalem swojego pana lennego stawał sie sam seniorem i panem lennym własnych wasali. Tak tworzyła sie drabina feudalna, hierarhia zależnosci lennych, która z biegiem czasu objęła niemal wszystkich ludzi wolnych. Na jej szczycie stał król, którego wasalami byli najmożniejszi panowie, często jako urzednicy zarzadzajacy prowincjami państwa:
Jako jedynego członka hierarchi lennej, który nie był niczyim wasalem , znano go suzerenem. na na samym dole drabiny znajdowli sie rycerze, którzy nie mieli juz swoich wasali.
Członkami hierarchi lennej mogli byc tylko ludzie wolni, gdyz im tylko wolno było pełnic słuzbe rycerska, a to było przecież głownym obowiazkiem kazdego wasala. Podstawe ich utrzymania stanowiła ziemia, której jednak nie uprawiali sami lecz osadzali na niej chłopów poddanych
7 3 7