Odpowiedzi

2010-02-07T18:30:20+01:00
Zwyczaj ślubowanie damie serca
Rycerz wybierał dame swojego serca której obiecał chronic jej honoru rozpowszechniać jej mądrość i urode. Dama ta nie musiała w przyszłości zostać jego żoną.Rycerzom zdarzało się ślubować wybrankom swojego władcy. Dama darowała swojemu rycerzowi cos swojego zwyczaj ten był bardzo rozpowszechniony rycerz klękał całował rąbek sukni damy.

Pasowanie na rycerza
Pasowanie na rycerza to średniowieczny zwyczaj jest to nadanie giermkowi stopnia rycerza. Dokonywał tego król , władca, lub wyższy duchowny.Rycerz otrzymywał miecz , pas i ostrogi.

Ludowy zwyczaj nakrycia głowy skazanego rycerza
ułaskawienie to średniowieczny obyczaj uwolnienia od smierci rycerza obyczaj nie był powszechnie znany polegał na tym że dziwica zażucałała białą huste na głowe rycerza na znak że rycerz należy do niej .Rycerz zobowiązany był do poślubienia tej oto panny
2 4 2
2010-02-07T18:43:19+01:00
1. Pasowanie - Danusia przyniosła ostrogi i pas. Książę przemówił.
W tym czasie Zbyszko leżał nie ruszając się.
Pasowanie odbyło się w obecności dworzan

2. Dama serca - Każdy rycerz miał jakąś kobietę, o którą dbał i staczał dla niej walki. W czasie ślubowania trzeba było obiecać coś dziewczynie. Niekiedy damami serca zostawały zamężne kobiety, gdyż dama nie zawsze zostawała żoną rycerza.

3. Przyjmowanie podarunków - Dama ofiarowała coś osobistego np. rękawiczki. Taki prezent rycerz czcił.

4. Polowanie - Rycerze bardzo często polowali, gdyż był to dla nich trening. Dostarczał też adrenaliny oraz mogły rozsławić rycerza.

5. Usługiwanie damom przy stole - każdy rycerz musiał usługiwać damom, najczęściej księżnej ( zmieniał naczynia, rozlewał trunki, przesuwał krzesło).

pani na lekcji to dyktowała. Przepisywałam z zeszytu;D Liczę na naj
3 5 3