Uzupełnij tabelę.
Nazwa rośliny- - Sposób zapylania - Przystosowania -
--------------------------------------------------------------
Obrazki plamiste - owadopylność - kwiatostany pułapkowe
----------------------------------------------------------------------
Dwulistnik
---------------------------------------------------------------------------
Raflezja
-----------------------------------------------------------------------------
Brzoza
--------------------------------------------------------------------------------
Grążel żółty
-------------------------------------------------------------------------------------
Stapelia
-------------------------------------------------------------------------------------
Rogatek sztywny
---------------------------------------------------------------------------
Wiktoria Królewska

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-08T12:09:09+01:00
Dwulistnik- owadopylny- kwiaty przypominające kształtem odwłok
pewnego gatunku owada( Gorytes). Kształt kwiatu prowokuje męskich przedstawicieli tego gatunku do podjęcia próby kopulacji, która oczywiście kończy się niepowodzeniem. Jednak podczas ruchów kopulacyjnych do owada przyklejają się pyłkowiny, które przy kolejnej próbie kopulacji na innym egzemplarzu storczyka, przenoszą się na znamię słupka i roślina zostanie zapylona. .

Raflezja (,,trupi kwiat")- owadopylna- Posiada największy kwiat w świecie roślin, Składający się z pięciu czerwonych i mięsistych płatków. Jego rozmiary wynoszą 80-100 cm średnicy i ok. 10 kg wagi. Wydziela cuchnący zapach gnijącej padliny, który wabi zapylające go muchówki.

brzoza- wiatropylna- Kwiaty zebrane w kotki. Kwiaty męskie , wykształcone są już jesienią i zimują nie okryte łuskami. Kwiaty żeńskie osadzone są na szypułkach, umieszczone na bocznych krótkopędach i przez zimę ukryte w pąkach.

grążel żółty-owadopylny lub samopylny- kwiaty duże, żółte o silnym zapachu( przypomina zapach jabłka) wabiącym muchówki.

Stapelia-owadopylna- kwiaty duże, promieniste, brunatne lub nakrapiane, wydzielające zapach padliny wabiący muchy.

rogatek sztywny - hydroplylny( zapylenie przy udziale wody)- kwiaty małe,bez okwiatu otoczone przez liściopodobne wyrostki,wyrastają w kątach liści,rozdzielnopłciowe.

Wiktoria królewska-owadopylna- duże kwiaty o średnicy 35 cm osadzone na długich szypułkach, kwiat rozwija się po południu i zamyka nad ranem. W trakcie kwitnienia wnętrze kwiatu jest o kilka stopni Celsjusza cieplejsze od otoczenia i wydziela intensywny zapach wabiący chrząszcze,po czym kwiat się zamyka. Tak uwięzione nad ranem owady, uwalniane są dopiero popołudniu (całe obsypane pyłkiem). Po zapyleniu barwa kwiatów staje się czerwonoróżowa, po czym kwiat więdnie, a skręcająca się szypułka wciąga go pod wodę, gdzie powstaje owoc i dojrzewają nasiona.

46 4 46