Napisz recenzję wybranej lektury z klas 4-6.

PS Proszę o to, abyście udzielali dokładnych odpowiedzi od razu z wypracowaniem a nie z sugestiami na jaki temat mam napisać. Jest to dla mnie ważna praca domowa, ponieważ opracowujemy właśnie ten temat i chcę podciągnąć swoją ocenę z języka polskiego. Jeśli potrafisz zrobić to w sposób godny tego aby napisać to w zeszycie do języka polskiego - śmiało pisz, ale jeśli nie, dziękuje za fatygę.

2

Odpowiedzi

2010-02-07T19:23:46+01:00
,,Ten Obcy"
Moją ulubioną lekturą była książka pt.,,Ten Obcy".
Książka Opowiada o przygodach chłopca imieniem Zenek. Z przygodami Zenka i jego przyjaciół nie dało się nie nudzić. Zawsze działo się coś ciekawego, a książka wywierała na mnie duże wrażenie z każdym wątkiem który się pojawiał w książce.
Według mnie książka jest godna polecenia, ponieważ jest bardzo pouczająca a zarazem bardzo interesująca.
38 4 38
2010-02-07T19:40:36+01:00
Irena Jurgielewiczowa ,,Ten obcy ,,

(A) Ten obcy to jedna z wielu wspaniałych książek Ireny Jurgielewiczowej, współczesnej pisarki i pedagoga . Pisała ona przede wszystkim psychologiczne powiesci dla młodziezy , które przyniosły jej uznanie ze strony młodych czytelników. Do najwybitniejszych jej ksiazek należą Niespokojne godziny , Wszystko inaczej , Waznym i niewaznym. Ten obcy zaś to najlepsza powieśc pisarki , przetłumaczona na wiele jezyków , a jej bohaterów moznaodnaleźć również w powieści tej pisarki pt. Inna.
(A) Ten obcy to moja ulubiona lektura . Czesto wracam myslami do opisanych w niej postaci i wydarzen.
(A)Akcja powieści rozgrywa sie w osadzie Olszyny , nad rzeką Młynówką, w okresie wakacji. Po powodzi na rzece powstaje niewielka wyspa , która jest kryjówka dzieci : Uli i Pestki oraz dwóch braci - Mariana i Julka. Któregoś dnia dzieci spotykaja na wyspie nieznajomego chłopca - wychudzonego , ubranego w podniszczone ubranie , ze zraniona noga. Chłopiec - Zenek - uciekł od ojca , który znęcał sie nad nim. Zamierza dostac sie do Strykowa , do wujka. Dzieci opiekuja sie nim : wynoszą z domu żywność, buduja dla niego szałas, a nawet dowiadują sie , ze jego wujka nie ma juz w Strykowie. Chłopiec nie należy do ideałów. Zdarzaja mu sie kradzieże , konflikty z miejscowymi chłopcami , którzy donosza na niego na policję .
(A) Powieść Ireny Jurgielewiczowej to nie tylko ksiazka opisująca wakacyją przygodę . To ksiażka poruszajaca problemy wewnetrzne dzieci. Poznajemy tragiczna sytuacje odrzuconego przez ojca Zenka , problem osieroconej przez matkę Uli , która nie akceptuje drugiej żony taty. Autorka wnikliwie opisuje ich przeżycia i emocje. Pozwala nam sledzic uczucie rozkwitające miedzy Ula i Zenkiem. Przybycie chłopca na wyspe jest przełomem w życiu dziewczyny , a pomoc udzielona Zenkowi przez jej tate lekarza , decydująco wpływa na stosubek dziewczyny do ojca. Ula uwierzyła w jego miłość , wreszcie mu zaufała.
(A) Powiesc porusza również problemy moralne. AUTORKA NIE LEKCEWAŻY KRADZIEŻY JABŁEK CZY PIENIĘDZY , DOKONANYCH przez Zenka . Akcentuje konieczność naprawienia szkody. Właśnie po to , by naprawić błąd kolegi , Ula podejmuje pracę . Sam Zenek również okazuje sie chłopcem uczciwym i honorowym - zostawia Uli w kopercie zwrot długu.
(A) Ten obcy to ksiazka o mlodzieży i dla młodzieży. Ale czy tylko ? Uważąm , że mogłaby być również rodrecznikiem dla niejednych rodziców , którzy nie zawsze dostrzegaja problemy swojego dziecka lub nie wiedza , ze partnerswo w rodzinie przynosi najlepsze efekty wychowawcze .

(A) oznacza akapit
28 4 28