Odpowiedzi

2010-02-07T20:14:04+01:00
Ropucha jest płazem, a jak wiemy płazy potrzebuja podmokłych terenów do życia.Niestety na tych terenach rozbudowuje sie człowiek, i środowiska życia dla ropuch jest coraz mniej.Ropuchy często w poszukiwaniu jedzenie zostają pożarte lub zabite przez drapieżników lub potrącone przez samochód.Dlatego mniej więcej je chronimy.
9 4 9
2010-02-07T20:16:15+01:00
Bo Jakbyśmy Nie Chronili To Za Kilka Lat Wyginęła I Dlatego Jest Gatunkiem Chronionym
7 1 7
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-07T20:19:48+01:00
Ropucha szara
ropucha zielona
ropucha paskówka
one są pod ochroną.
W Polsce występują trzy gatunki ropuch: szara (Bufo bufo), zielona (Bufo viridis) i paskówka (Bufo calamita). Płazy te odznaczają się krępą i masywną budową ciała, skórą chropowatą i usianą licznymi brodawkami (w tym parotydami – jadowymi gruczołami zausznymi) oraz poziomo ustawionymi źrenicami. O przynależności do rodziny ropuchowatych przesądza obecność u samców tzw. narządu Biderra, który tworzą niedorozwinięte jajniki. W przypadku usunięcia jąder narząd ten rozwija się w pełni funkcjonujące jajniki.

Ochrona ropuch

Z uwagi na występowanie licznych gruczołów jadowych, ropuchy mają w środowisku naturalnym stosunkowo niewielu wrogów. Są to zaskrońce, borsuki, kuny i niektóre sowy.
Nie łatwo, więc zrozumieć, dlaczego spośród bardzo dużej ilości skrzeku wiek dojrzały osiąga zaledwie niespełna 0,05 % potomstwa. Najwięcej ropuch ginie w okresie pierwszych dwóch miesięcy od złożenia skrzeku. Są one tak małe, że jeden zaskroniec by zaspokoić głód, musi pożreć ich pokaźną ilość. Człowiek spacerujący po brzegu zbiornika opuszczanego przez malutkie ropuszki, potrafi przy każdym kroku rozdeptać ich kilkanaście, nie zdając sobie z tego sprawy (młode są prawie zupełnie niewidoczne). Wiele ropuch ginie także pod kołami samochodów w czasie sezonowych wędrówek. Ze względu na swój odrażający wygląd, ropuchy nie rzadko bywają zabijane przez człowieka. Do dziś wielu ogrodników tępi je w swych ogrodach mówiąc, że ropuchy wyjadają im owoce. Jest to oczywiście stwierdzenie całkowicie nieprawdziwe, ropuchy są w ogrodzie bardzo pożądanym lokatorem, ograniczającym ilość ślimaków, stonek ziemniaczanych, gąsienic i innych szkodników.
Wszystkie występujące w Polsce gatunki ropuch objęte są całkowitą ochroną.
7 3 7