Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-07T20:36:47+01:00
Mama dziesięcioletniego Antka, postanowiła go wysłać do szkoły. Ponieważ nauka była płatna nakazała, aby pilnie się uczył.
Szkoła składała się z jednej izby, w której ławki były ustawione rzędami. Stał tam piękny piec oraz były drzwi, które się nie domykały, dlatego w sali było bardzo zimno. Nauczyciel chodził ubrany w ciepły kożuch i grubą czapkę, a dzieci były czerwone od zimna
Antek nie umiał pisać, ani czytać, ani nie znał jeszcze liter, posadzono go więc między tymi, co też tego jeszcze nie potrafiły. chłopiec postanowił sobie, że w szkole musi się czymś wyróżniać i zostanie pilnym uczniem.
Antek chętnie wykonywał polecenia nauczyciela, powtarzał za nim litery. Kiedy dzieci mówiły literę "B" panu nie spodobało się, w jaki sposób robi to Antek, dlatego wziął chłopca na "rozgrzewkę". Była to karz cielesna. Kiedy dziecko wróciło do domu mama spytała się go:
-Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole?
-Matulu, uczyłem się liter.
-A dostałeś?
-O! I jeszcze jak! dwa razy.
-Za naukę?
-Nie, tylko na "rozgrzewkę".
-Bo widzisz to początek. Dopiero później będziesz brał i za naukę.- pocieszyła syna.
Kiedy nauczyciel napisał na tablicy słowo "dom" i polecił uczniom, aby patrząc na ten wyraz zobaczyli wielkie mieszkanie. Antek jednak nie umiał sobie tego wyobrazić. Poinformował o tym nauczyciela, że tam nie ma domu, tylko jest coś napisane na tablicy. Za to chłopiec znowu dostał na "rozgrzewkę".
Pasją Antka były wiatraki. Dowiadywał się o nich coraz więcej. Najpierw jak się nazywają i do czego służą ludziom. Potem strugał je z drewna. Na końcu chciał nauczyć się je budować.
Chłopiec przestał chodzić do szkoły, ponieważ nauka była płatna. Jego matka miała coraz mniej pieniędzy i nie mogła dalej płacić nauczycielowi. Antek nie mógł w szkole zrealizować swojego marzenia o budowie "prawdziwych" wiatraków.
2 5 2