Odpowiedzi

2009-10-09T16:05:43+02:00
Pisałam to z własnego podręcznika!! jak coś.
Starożytni mieszkańcy Egiptu, podobnie jak prawie wszystkie ludy Bliskiego Wschodu, byli politeistami- wierzyli w wielu bogów, czyli WIELOBÓSTWO.[ do najważniejszych bóstw należeli : Re, Izyda, Ozyrys, Horus, Set].Egipcjanie uważali, ze dusza ludzka istnieje także po śmierci, ale jej przetrwanie jest związane z zachowaniem ciała. Dlatego balsamowali zwłoki i sporządzali MUMIE. Zmarli z rodziny królewskiej byli balsamowani, a następnie przenoszeni do specjalnej barki na Nilu i zawożeni do DOLINY KRÓLÓW, miejsca spoczynku władców i ich rodzin.[ w książce mam tylko taka informacje-Sarkofag z mumią faraona Tutanchamona, w XIV w. p.n.e. Głowę faraona zdobi wyobrażenie kobry-świętego węza. W skrzyżowanych rękach-insygnia władcy :zakrzywiona laska i trójrzemienny bicz].Grobowce faraonów mieściły się w PIRAMIDACH budowanych przez wiele lat.[jedna z piramid-grobowiec Cheopsa -zostala uznana a jeden z siedmiu codow swiata].Pismo egipskie to HIEROGLIFY.Egipcjanie pisali na papirusie,materiale pisarskim wyrabianym z włókien rosliny rosnacej pry brzegach Nilu.
Jak cos jeszcze bedzie potrzebne to pisać ;P
2009-10-09T16:08:30+02:00
W dolinie Nilu początkowo istniały dwa królestwa, lecz po podboju Dolnego Egiptu zostało utworzone jedno państwo rządzone przez władcę zwanego faraonem. Władza faraona była nieograniczona. Egipcjanie czcili wielu bogów, a każde miasto miało swoje bóstwo opiekuńcze. Bogom wznoszono świątynie.
Egipcjanie wierzyli, że po śmierci człowieka jego dusza żyje nadal w innym, lepszym świecie aż do momentu rozkładu ciała. Z tego powodu Egipcjanie poddawali swoich zmarłych zabiegom, mającym zapobiec procesowi rozkładu. Zwłoki faraonów i dworskich dostojników balsamowano. Polegało to na tym, że po wyjęciu wnętrzności i nasączeniu ciała substancjami konserwującymi wypełniono je płótnem i żywicą. W ostatniej fazie balsamowania zwłoki owijano białymi bandażami. W ten sposób powstawała mumia, którą wkładano do trumny, a następnie zamykano w kamiennej skrzyni, nazywanej sarkofagiem.
Najwspanialsze grobowce budowali sobie faraonowie. Budowę rozpoczynali po wstąpieniu na tron, a kiedy zbliżał się kres ich życia, wszystko było już przygotowane. Grobowcami niektórych faraonów były piramidy.
5 4 5