Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-07T21:52:17+01:00
Wnioski:, Aby uniknąć rozbiorów, trzeba by było jakiegoś mądrego władcy, który zjednałby cały naród, pojednał wszystkie stany, i wprowadził rządy twardej ręki (może nawet monarchie absolutną), stworzyć silne państwo, tylko wtedy mógłby zebrać armie, która przeciwstawiłaby się najeźcą...
Ktoś może powiedzieć, że przecież i tak niemielibyśmy szans na pokonanie trzech europejskich mocarstw (Prus, Rosji, Austrii), ale ja twierdze, że jakbyśmy byli silnym państwem z potężnym władcą, (który by miał pełnie władzy) to liczyliby się z nami w Europie, i moglibyśmy zawiązać koalicje z innymi mocarstwami (Np. z Francją, (bo przecież, na pewno nie na rękę jej było, że inne państwa się wzmacniają...)), a tak? Kto chce koalicji ze słabeuszami, którzy zmieniają upodobania jak chorągiewka na wietrze (czyli zależnie od grupy szlachty która, akurat w tym czasie ma największy wpływ na władze)
No i sprawa chłopska, jakby chłopi włączyli się do walki, to na pewno byśmy mieli dużo większe szanse w walce z najeźcami.. No ale nikt nie pomyślał o przywilejach dla chłopów (bo to było sprzeczne z interesami szlachty)