1) Parzyste przewody wyprowadzające z jader dojrzałe plemniki noszą nazwę???
2)Wpisz brakujące nazwy.
a) Podział jadra komórkowego (komórki), w którego wyniku liczna liczba chromosomów w jadrach potomnych zostaje zredukowana do polowy, obejmuje dwa podziały następujące jeden po drugim to.....


b)podział jadra komórkowego (komórki), prowadzący do powstawania dwóch jader potomnych o niezmiennej licznie chromosomów to.....

3.Podaj definicje?
*Okres płodności
*Regulacja poczęć

4.Przedstaw role ciałka żółtego.
----> przed zapłodnieniem
-----> po zapłodnieniu.

5.a) nazwa narządu w którym następuje zapłodnienie?.
b)Wymień kryteria , jakie powinna spełniać metoda zapobiegania nie planowanej ciąży( minimum 6 ).
c)Aby poprawić skuteczność metod antykoncepcji, niekiedy stosuje się równocześnie dwie metody.Podaj przykład takiego postępowania.


6.W normalnych warunkach tylko jeden plemnik zapładnia tylko jedna komórkę jajowa.Wyjaśnij możliwość powstania bliźniąt dwujajowych.

7.a)Określ, na czym polega zasadnicza różnica miedzy naturalnymi i sztucznymi metodami sterowania płodnością?

b)Podaj dwa argumenty uzasadniające następujące stwierdzenie:
Hormony maja duży wpływ na prawidłowy przebieg rozwoju zarodkowego i płodowego człowieka?

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-08T11:10:37+01:00
1) nasieniowodów
2)
a) Anafaza I i Telofaza I (w mejozie)
b)mitoza

3.Podaj definicje?
Okres płodności - wypada więc pomiędzy 9 a 18 dniem cyklu miesiączkowego. W tym okresie komórka jajowa dojrzewa i wydostaje się z jajnika (jajeczkowanie). Komórka jajowa, która wydostała się z jajnika może żyć do 24 godzin. Kobieta jest płodna tylko wtedy, kiedy pojawia się komórka jajowa. Do poczęcia może dojść tylko w ciągu tych 24 godzin ale ze względu na to, że plemniki mogą żyć w śluzie macicy nawet przeciętnie 3-5 dni (niektóre źródła mówią o 7 dniach) dlatego 5 dni przed uwolnieniem się komórki jajowej (owulacją) mówimy o czasie płodnym. Także 3-4 po owulacji jest czasem płodnym.

Regulacja poczęć - staranie uregulowania liczby urodzeń u kobiety w oparciu o dostępne naturalne metody. Np. współżycie tylko i wyłącznie w dniach niepłodnych, a wstrzemięźliwość w dniach płodnych mają za zadanie naturalną próbę zapobiegnięcia ciąży.

4.Przedstaw role ciałka żółtego.
produkuje estrogeny, oksytocynę, inhibinę, relaksynę i progesteron - hormon przygotowujący błonę śluzową macicy do przyjęcia zapłodnionego jaj i umożliwienia jego rozwoju ----> przed zapłodnieniem
produkuje progesteron do 4 miesiąca ciąży, gdy komórka jajowa zostaje zapłodniona rozrasta się i tworzy ciałko żółte ciążowe-----> po zapłodnieniu.

5.a) jajowód
b)-skuteczność
-bezpieczeństwo dla zdrowia kobiety
-brak ryzyka wywołania choroby
-testy medyczne danej metody
-konsultacja ginekologiczna
c)stosowanie prezerwatywy i tabletki antykoncepcyjnej
lub stosowanie prezerwatywy i stosunek przerywany

6.Zwykle podczas każdego cyklu miesięcznego u kobiety uwalniana jest tylko jedna komórka jajowa. Czasem mogą jednak zostać uwolnione dwie komórki jajowe. Jeśli obie ulegną zapłodnieniu, to powstaną tzw. bliźnięta dwujajowe. Są one tak samo do siebie podobne jak zwykłe rodzeństwo, gdyż każde z nich posiada inny materiał genetyczny.

7.a)Zasadnicza różnica pomiędzy naturalnymi i sztucznymi metodami sterowania płodnością polega na skuteczności danej metody. Przykładowo stosowanie prezerwatywy daje znacznie większą pewność uniknięcia ciąży niż korzystanie z kalendarzyka.
b)np. progesteron hamuje poród, znosi samoistną czynność skurczową ciężarnej macicy przez co płód ma czas się rozwinąć
np. niskie poziomy estriolu sugerują stan zagrożenia ciąży
  • Użytkownik Zadane
2010-02-08T11:16:07+01:00
1) nasieniowody
2)
a)kariokineza redukcyjna (mejoza)
b)kariokineza (mitoza)
3)
okres płodności- czas, w którym komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia (u kobiet przelicza się ,że czas płodności przypada na 9-18 dnia cyklu miesiączkowego,z tym,że komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia tylko przez 24 h,ale dzień, w którym to nastąpi nie jest znany dlatego ustalono taki przedział czasu,kiedy jest to możliwe, okres ten jest uzależniony od długości cyklu)

regulacja poczęć-pojęcie dotyczące planowania ciąży, zarówno tej pożądanej jak i niepożądanej. W pierwszym przypadku stosuje się różne metody naturalne i sztuczne (gdy jest problem z zajściem w ciążę), w przypadku drugim podobnie,z tą różnicą,że kobieta stosując daną metodę stara się uchronić przed niepożądaną ciążą.

4) Ciałko żółte:
przed zapłodnieniem: funkcjonuje jako gruczoł dokrewny, powstaje po uwolnieniu komórki jajowej w miejscu pęknięcia pęcherzyka Graafa, produkuje progesteron, hormon przygotowujący błonę śluzową macicy do przyjęcia zapłodnionego jaja i umożliwienia jego rozwoju .Gdy nie dojdzie do zapłodnienia, ciałko żółte po 10-12 dniach zanika (przekształca się w ciałko żółte miesiączkowe, a następnie białawe), wskutek czego poziom progesteronu spada, co jest przyczyną krwawienia miesięcznego .
po zapłodnieniu:Gdy w śluzówce macicy zagnieździ się zapłodniona komórka jajowa, ciałko żółte nie zanika, lecz przekształca się w ciałko ciążowe produkujące duże ilości estrogenów i progesteronu koniecznych do utrzymania oraz prawidłowego rozwoju ciąży. Przez pierwsze trzy tygodnie po zapłodnieniu ciałko żółte ciążowe jest jedynym producentem tych hormonów. Po tym okresie jego funkcję przejmuje stopniowo trofoblast, czyli tkanka tworząca łożysko. Łożysko jest też miejscem produkcji gonadotropin, czyli hormonów regulujących wytwarzanie innych hormonów. W pierwszych tygodniach ciąży gonadotropiny wpływają na aktywność ciałka żółtego.

5)
a)jajowód
b)
- bezpieczna dla zdrowia
-skuteczna
-tania
-łatwa do zastosowania
-dostosowana do indywidualnej fizjologii kobiety
-z jak najmniejszą ilością skutków ubocznych ( jeżeli chodzi o środki hormonalne)
-uzgodniona z lekarzem ginekologiem
c)
prezerwatywa + antykoncepcja hormonalna ( zapewnia to ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową np. wirusem HiV wywołującym AIDS,zmniejsza ryzyko ciąży zwłaszcza u kobiet,które nie mają stałych partnerów, a zawierają często nowe znajomości- że tak się wyrażę :) )

prezerwatywa + antykoncepcyjne globulki i kremy dopochwowe (stosowane jednocześnie zmniejszają ryzyko zajścia w ciążę np. w przypadku użycia tylko samych globulek czy kremu )

pigułki antykoncepcyjne + antykoncepcja postkoitalna ( doraźna) -stosowana w nagłych wypadkach,np. po dokonaniu gwałtu na kobiecie. Mimo,że kobieta stosowała antykoncepcję hormonalną, podaje się jej pigułkę, zapobiegającą ewentualnemu zapłodnieniu ( stosowana już po stosunku)

6) Bliźnięta dwujajowe powstają ,gdy zostają jednocześnie uwolnione 2 komórki jajowe z 2 pęcherzyków Graffa, w dwóch odrębnych jajnikach. Do 2 jajowodów dostają się 2 komórki jajowe,gdzie są jednocześnie zapładniane (każda przez jeden plemnik),po czym dwa niezależne zarodki zagnieżdżają się w macicy i rozwijają w dwa niezależne,odrębne płody.

7)metody naturalne należą do metod,które nie ingerują w organizm kobiety poprzez swoje właściwości fizyko-chemiczne czy mechaniczne,opierają się na naturalnej fizjologii kobiety i polegają na stałej obserwacji ciała, jego funkcjonowania,pomiaru temperatury itp. Metody te są jednak zawodne,gdyż właściwą,prawidłową fizjologię organizmu może zakłócić infekcja,antybiotyki, choroba itp. Dobrze ją stosować z innymi metodami.
Metody sztuczne to metody- w pewnym stopniu mniejszym lub większym ingerują w fizjologię kobiety. Jest szeroki asortyment środków zapobiegających nieplanowanej ciąży(np. pigułki antykoncepcyjne- na bazie hormonów, kremy,żele,globulki dopochwowe-zabijające plemniki, spirale domaciczne-uniemożliwiające zagnieżdżenie zarodka w ścianie macicy,prezerwatywa i wiele innych)
Przy trudnościach z zajściem w ciążę również stosuje się metody sztuczne od farmakologii,po zapłodnienie in vitro )

7) Rola hormonów :
Estrogeny- wpływają na rozwój mięśniówki macicy, umożliwiając jej wzrastanie razem z rosnącym płodem. Przygotowują organizm do wydalenia płodu dzięki rozwojowi elementów kurczliwych w ścianie macicy. Pod ich wpływem zachodzą zmiany w naczyniach krwionośnych macicy, w błonie śluzowej pochwy i gruczołach sutkowych.

Progesteron-od trzeciego miesiąca ciąży jest wytwarzany prawie wyłącznie w łożysku, ma za zadanie zmniejszenie pobudliwości skurczowej macicy. Zapobiega przedwczesnemu wydaleniu płodu i umożliwia donoszenie ciąży. Ustanie tego blokującego wpływu progesteronu jest sygnałem do rozpoczęcia porodu.

Prolaktyna-powstaje w przysadce mózgowej. Od ósmego tygodnia ciąży jej ilość znacznie wzrasta. Wpływa ona na rozrost gruczołów sutkowych i wytwarzanie mleka. Jej aktywność jest wysoka do zakończenia okresu karmienia.