Odpowiedzi

2010-02-08T11:11:46+01:00
Pokarm mrówek

Znaczną ilość pokarmu dostarczają mrówkom symbiotyczne mszyce, które żerując na zewnętrznych częściach roślin wysysają z nich odżywcze soki. Skład płynów roślinnych po przejściu przez układ pokarmowy mszyc zostaje zmieniony w niewielkim stopniu, dlatego wydaliny tych owadów (tzw. spadź) zawierają dużą ilość składników pokarmowych, przede wszystkim węglowodanów. Dzięki temu mogą one służyć mrówkom jako łatwo dostępne źródło energetycznego pokarmu. W zamian za dostarczanie pożywienia mrówki zapewniają mszycom stałą ochronę przez drapieżnymi owadami (np. biedronkami). Spadź jest ważnym składnikiem diety wielu gatunków mrówek, ponieważ dostarcza im dużą ilość energii. Ta zaś jest bardzo ważna dla owadów społecznych, które w porównaniu z samotnymi wykonują o wiele więcej czynności, jak choćby budowa gniazda, transport potomstwa czy znoszenie pokarmu do mrowiska. Gdyby nie pluskwiaki prostoskrzydłe (do których zaliczamy także mszyce) prawdopodobnie zamiast ok. 100 bardzo zróżnicowanych gatunków, mielibyśmy w Polsce może kilka-kilkanaście, których małe kolonie kryłyby się gdzieś za korą spróchniałego pniaka lub byłyby zagłuszone gęstwinami traw. Tymczasem żyją u nas gatunki tzw. rudych mrówek leśnych , które budując ogromne kolonie wzajemnie współpracujących ze sobą gniazd, wpływają na strukturę całej zamieszkiwanej przez siebie zoocenozy. Oczywiście zawsze towarzyszą im liczne kolonie nadrzewnych mszyc.
20 4 20
2010-02-08T11:13:08+01:00
Mrówkowate – rodzina owadów należąca do rzędu błonkówek, podrzędu trzonkówek. Bardzo rozpowszechnione, występują praktycznie pod każdą szerokością geograficzną. Mrówki tworzą społeczności kastowe żyjące w gniazdach. Liczbę gatunków mrówek szacuje się na ok. 12 tysięcy. W Polsce występują 103 gatunki.
U mrówkowatych, podobnie jak u pszczołowatych, prócz samców i samic występuje również kasta robotnic, czyli samic o niedorozwiniętych narządach rozrodczych. U niektórych gatunków bywa nawet po kilka postaci robotnic. Robotnice opatrzone bardzo silnymi żuwaczkami i wielkimi głowami noszą nazwę żołnierzy. Niekiedy pomiędzy samicami rozwiniętymi płciowo a robotnicami właściwymi występują formy pośrednie. Samce i samice są prawie u wszystkich gatunków skrzydlate, robotnice zawsze bezskrzydłe.
Mrówki tworzą złożone społeczności o wyraźnej strukturze hierarchicznej i ściśle przydzielonych obowiązkach. Robotnice mają do spełnienia funkcje usługowe. Budują gniazdo, bronią go, zbierają pożywienie, opiekują się potomstwem. Rolą samców jest zaplemnienie królowej; po tym giną. Zadaniem królowej jest składanie jaj, z których po przeobrażeniu powstają nowe mrówki, a także regulacja działania społeczności za pomocą feromonów. Mrówki żyją w zorganizowanej społeczności, w której każda z nich odgrywa przypisaną sobie rolę, przyczyniając się do właściwego funkcjonowania całego mrowiska. Setki tysięcy mrówek żyją w społeczności pod kopcem z nagromadzonych igieł sosnowych i resztek roślin. Cały czas pracując, mieszają one glebę, spulchniają ją i wzbogacają.

17 4 17
  • Użytkownik Zadane
2010-02-08T11:13:34+01:00
Ciało mrówki składa się z trzech członów: głowy, tułowia i odwłoka. Odwłok mrówek jest wydłużony w kierunku tułowia poprzez jeden lub dwa segmenty.
W każdym gatunku mrówek występują trzy odmiany: bezpłodne mrówki robotnice (mają różne funkcje), są to bezskrzydłe samce i samice, płodne samce trutnie (zazwyczaj trutnie posiadają skrzydła, które tracą po locie godowym) i królowe (zapłodnione samice mrówek, które utraciły skrzydła po zapłodnieniu).
Mrówki żyją; w koloniach, mrowiskach, w zagłębieniach, szczelinach w ziemi, murze, rozkładającym się drewnie.
Kolonia mrówek składa się z jednej lub dwóch królowych, które spędzają swoje życie na składaniu jaj i wielokroć na tysiącach robotnic karmiących owe królowe i opiekujących się młodymi, larwami. Mam nadzieje, ze pomoglem :)) Naj ^^
25 3 25
mrówka może podnieść coś o dwadzieścia razy cięższego od siebi królowa jest najważniejszą postacią w parwie każdym mrowisku jej zadaniem jest przede wszystkim składanie jaj oraz założenie nowej kolpni królowa jest znacznie niż pozostałe mrówki może nawet osiągnąć rozmiar 80 milimetrów królowe to tqkże najdłużej żyjące osobniki -mogą żyć nawet 20 lat podczas gdy zwykłe żyją niecałe trzy lata