1) Karminie naturalne
a) zalety
b) wady

2)Karmieni sztuczne
a) zalety
b)wady

3)Porównaj proces mitozy i mejozy
a) lokalizacja
b)liczba chromosonow w komórkach potomnych w stosunku do komórek macierzystych
c)Znaczenie biologiczne

4)Wpisz od 1 do 7 chronologicznie etapy drogi, jaka musi przebyć plemnik do miejsca zapłodnienia Komorki jajowej.


jajowód, kanał najądrza, nasieniowody, pochwa, cewka moczowa, kanaliki nasienne, macica


5)W implantacji bierze udział organizm matki oraz zarodek w stadium blastocysty.Ocen prawdziwość tego stwierdzenia i uzasadnij swoja opinie dwoma argumentami.


6)W kilku mililitrach ejakulatu ( wytrysku) zdrowego , zdolnego do zapłodnienia mężczyzny występuje średnio???

7)Budowa łożyska

8)Podaj przykład wady rozwojowej wynikającej z zaburzeń gastrulacji.

9)podaj nazwy końcowych stadiów procesów
I.zapłodnienia
II.bruzdkowania
III.gastrulacji

10)W ciąży należny jeść więcej , bo trzeba karmić dwoje. Ocen prawidłowość stwierdzenia i podaj argument na poparcie swojego stanowiska.

11)zagrożenia które niesie

----> zbyt wczesne macierzyństwo( minimum 3)
-----> zbyt późne macierzyństwo

12)Przyczyny nieplodnosci

-----> i kobiet
------> u mężczyzn


1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-08T16:42:59+01:00
1. Zalety-u kobiet karmiących występuje mniejsze ryzyko zachorowania
- naturalne karmienie ułatwia szybszy powrót do stanu sprzed ciąży
- w przypadku jeśli kobieta nie miesiączkuje to w 98% przez pierwszych 6 miesięcy karmienia nie zajdzie w ciążę

Wady:
- trudno wyjść kobiecie z domu, bo zazwyczaj dzieci "cyckowe" niezbyt przepadają za sztucznym mlekiem, czy też smoczkami
- dłużej wypadają kobietom karmiącym włosy
- bardziej wypadają kobietom zęby

2.Zalety:
Masz znacznie większą swobodę. Łatwiej ci wyjść z domu, a nawet wrócić do pracy w stosunkowo krótkim czasie.
-Nakarmić malucha może każdy - tata, niania, babcia. To sprawia, że niemowlę nawiązuje bliski i czuły kontakt nie tylko z tobą, ale z większą liczbą osób ze swojego otoczenia.
-Częściej przesypiasz noce. Możecie przecież wyznaczać sobie dyżury i ustalać, kiedy do dziecka wstajesz ty, a kiedy twój partner.
- Możesz dokładnie sprawdzić, ile zjadło dziecko.
- Łatwiej ci nakarmić malca w miejscu publicznym, zwłaszcza jeśli należysz do kobiet, które wstydzą się odsłonić pierś na środku deptaka czy przy kawiarnianym stoliku.
- Dziecko rośnie i rozwija się fizycznie nie gorzej niż to, które odżywiane jest w sposób naturalny, czyli mlekiem matki. Wady:- Istnieje większe ryzyko infekcji u dziecka, ponieważ mleko mamy zawiera przeciwciała przebytych przez nią chorób, a tego właśnie brak w składzie sztucznego pokarmu.
-Bardziej prawdopodobne jest wystąpienia u twojego maluszka alergii pokarmowej.
-Częściej zdarzają się niemowlęciui kolki i wzdęcia
-Musisz poświęcić sporo czasu na przygotowanie posiłków
-Ponosisz większe koszty finansowe na żywienie malca.
- Dziecko karmione butelką je krócej, więc w sumie mniej czasu przebywa w twoich ramionach.

Wady:
Istnieje większe ryzyko infekcji u dziecka, ponieważ mleko mamy zawiera przeciwciała przebytych przez nią chorób, a tego właśnie brak w składzie sztucznego pokarmu.
Bardziej prawdopodobne jest wystąpienia u twojego maluszka alergii pokarmowej.Częściej zdarzają się niemowlęciu kolki i wzdęcia.Musisz poświęcić sporo czasu na przygotowanie posiłków.Ponosisz większe koszty finansowe na żywienie malca.
Dziecko karmione butelką je krócej, więc w sumie mniej czasu przebywa w twoich ramionach.
3.Po zakończeniu telofazy zwykle następuje podział cytoplazmy, czyli cytokineza. W stadium międzypodziałowym następuje replikacja DNA umożliwiajace następny podział jądra. Mitoza trwa od 0,5 do 2 godz., natomiast interfaza od 10 do 20 godz. Przebieg mitozy jest podobny w komórkach roślinnych i zwierzęcych.
Liczba chromosonów: W mitozie proces podziału pośredniego jądra komórkowego, któremu towarzyszy precyzyjne rozdzielenie chromosomów do dwóch komórek potomnych. W jego wyniku powstają komórki, które dysponują materiałem genetycznie identycznym z komórką macierzystą. Jest to najważniejsza z różnic między mitozą a mejozą. Mitoza zachodzi w komórkach somatycznych zwierząt oraz w komórkach somatycznych i generatywnych roślin.
W mejozie- pomiędzy chromatydami skoniugowanych chromosomów następuje wymiana krótkich odcinków DNA, czyli crossing-over. Miejsca wymiany materiału genetycznego widoczne są jako węzły zwane chiazmami. Kompleks synaptemalny jest zwarty. Dosyntetyzowywane równe jest 0,3% DNA.

4.kanaliki nasienne->nasieniowód->kanał najądrza->cewka moczowa->pochwa->macica

5.U człowieka termin oznaczający zagnieżdżenie się w ścianie macicy kilkudziesięciokomórkowego zarodka. Następuje około 5–7 dnia po zapłodnieniu.

6.Większość mężczyzn wytwarza 2,5 do 5 ml nasienia podczas wytrysku.Zarówno mniejsze, jak i większe objętości mogą mieć wpływ na płodność.

7.Łożyska różnią się rozmiarem i kształtem, chociaż na ekranie, w czasie badania USG, wyglądają podobnie - przypominają dysk. Większe łożysko może wskazywać na to, że urodzi się duże dziecko; gdy łożysko jest małe - prawdopodobnie i dziecko będzie mniejsze. W skrajnych wypadkach bardzo małe łożysko może dostarczać niewystarczającej ilości pożywienia. Wówczas dziecko rośnie wolniej. Zdarza się to często, gdy w czasie ciąży kobieta pali papierosy. Również przy nadciśnieniu łożysko może być mniejsze. Powiększone łożysko częściej występuje u kobiet chorych na cukrzycę, po przebytych poważnych infekcjach wirusowych albo w przypadku konfliktu serologicznego.
Łożysko chroni dziecko przed większością infekcji bakteryjnych. Jednak nie jest w stanie ochronić go przed alkoholem, nikotyną, narkotykami, toksoplazmozą i niektórymi wirusami

8.Zaburzeniem genetycznym prowadzącym do powstania choroby Huntingtona jest mutacja w genie IT15, kodującym białko zwane huntingtyna . Gen zlokalizowany jest na chromosomie 4, składa się 67 egzonów, z których najistotniejszym dla patologii ChH jest egzon 1, w którym zachodzi proces ekspansji CAG.

9.Zapłodniona komórka jajowa musi się zagnieździć w macicy. Jeśli faza lutealna trwa mniej niż 10 dni mamy do czynienia z tzw. niedomogą ciałka żółtego. Może stanowić to problem z powodu mniejszej szansy na prawidłowe zagnieżdżenie zarodka.

10.Tempo ewolucji jest to szybkość przebiegu ewolucji. Czas przekształcania się jednego gatunku w drugi lub w wyższe jednostki systematyczne, a więc prędkość, z jaką zachodzą zmiany ewolucyjne w liniach rozwojowych. Tempo tych zmian zależy od właściwości samego gatunku.

11.Zbyt wczesne macierzyństwo może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne. Trzeba liczyć się ze znacznym ryzykiem komplikacji z powodu fizycznego niedorozwoju młodych matek. Ciało nastoletniej dziewczyny nie jest rozwinięte na tyle, aby mogło bez obciążenia znieść okres ciąży i porodu.
12.
a)Substancje chemiczne,Metale ciężkie,Zaburzenia hormonalne
b)Zaburzenia owulacji,Zespól policystycznych jajników,Niewydolność jajników.

Myśle, że pomogłem :)2 4 2