Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-08T14:50:17+01:00
Historia telewizji zaczyna się u schyłku XIX w. w okresie gwałtownego rozwoju techniki. Wśród ogromnej liczby wynalazków pojawiają się i takie, które dadzą początek telewizji. W 1877 r. Polak Julian Ochorowicz - filozof i psycholog - formułuje zasady działania telewizji monochromatycznej. W 1896 r. Rosjanin Aleksandr S. Popow konstruuje pierwszą antenę nadawczo-odbiorczą, a rok później niemiecki fizyk Karl F. Braun prezentuje tzw. lampę Brauna, która umożliwi w przyszłości zbudowanie kineskopu telewizyjnego. Odbiornik z taką lampą powstał w 1907 r. Następnym ważnym krokiem, na który trzeba było poczekać kilkanaście lat, było skonstruowanie przez Rosjanina Władimira K. Zworykina w USA ikonoskopu (telewizyjnej lampy analizującej) oraz kineskopu (lampy ekranowej).
W 1928 r., 27 lat po przesłaniu fal radiowych przez Atlantyk, ocean pokonuje także sygnał telewizyjny. Od tego momentu możemy mówić o istnieniu telewizji. W USA rozpoczyna pracę pierwsza stacja telewizyjna nadająca wg "ramówki" (stały rozkład programów).
W Polsce pierwszy półgodzinny program telewizyjny nadano w 1952 r. z Instytutu Łączności w Warszawie. Pokazano etiudę baletową. Można ją było odbierać na 24 odbiornikach działających w kraju. Rok później rozpoczęto emisję stałych programów. Pierwsza bezpośrednia transmisja międzynarodowa z Paryża do Warszawy odbyła się w 1960 r. przez łącza Eurowizji. W latach 60. nieliczni posiadali telewizory w domu; znajdowały się one w niektórych szkołach, w tzw. domach kultury, świetlicach; ludzie przychodzili do sali telewizyjnej jak do kina.


56 3 56
2010-02-08T16:56:43+01:00
Historia telewizji jest złożony i daleko idące, dotyczące pracy wielu wynalazców i inżynierów w wielu krajach na przestrzeni wielu dziesięcioleci. Początkowo praca przebiegała wzdłuż dwóch różnych, lecz pokrywają kierunki rozwoju: te projekty wykorzystujące zarówno mechaniczne i elektroniczne zasad i wykorzystujących jedynie elektroniczne zasad. Telewizji elektromechaniczne w końcu stać się przedmiotem zrzeczenia na rzecz wszystkich, wzorów elektronicznych.
41 3 41