Odpowiedzi

2010-02-08T15:27:44+01:00
Odyseusz to główny bohater „Odysei” Homera – król Itaki, mąż Penelopy, ojciec Telemacha. Uczestniczył w 10-letniej wojnie trojańskiej.
Był silnym, wysokim, dobrze zbudowanym wojownikiem. Sniada cera świetnie komponowała się z czarnymi włosami i oczami, co sprawiało, że podobał się kobietom.
Odyseusz był pomysłowym człowiekiem. Udowodnił to na wojnie trojańskiej, gdy wymyślił podstęp z koniem, dzięki czemu Grecy wygrali potyczkę. Nie była to jedyna zaleta. Charakteryzował go także spryt. Wykazał się nim w przygodzie z cyklopem Polifemem – wydłubał mu oko, a potem uciekł z załogą pod baranami. Jego upiór, wytrwałość, zawziętość, patriotyzm i cierpliwość pozwoliły mu dotrzeć do domu. Gdyby nie miłość do ojczyzny i przede wszystkim do rodziny zostałby zapewne u Kirki i tam z nią żył.
Odys miał także złe cechy charakteru, które spowolniły jego powrót do domu. Wyrozumiałość, którą się odznaczał doprowadziła do klątwy Posejdona, o którą prosił jego syn – Polifem, gdy ten wydłubał mu oko. Król Itaki nadmiernie dażył zaufaniem swoich towarzyszy. Ufał im i traktował ich jak swoich przyjaciół, co zwróciło się przeciwko niemu. Był kochliwym mężczyzną , w otoczeniu kobiet tracił dla nich głowę, co sprawiło, że bardzo łatwo ulegał ich wpływom. Zauroczony urodą i wdziękiem pięknej Kalipso, Odys spędził z nią siedem lat. To jej urok i czar osobisty przyciemnił jego spojrzenie na świat i życie codzienne.
Oceniam postać Odyseusza bardzo pozytywnie. Moim zdaniem, był to człowiek godny naśladowania i mimo pewnych wad takich jak brak silnej woli wiele mężczyzn może się na nim wzorować.


mam nadzieje ze ci chociaż troche pomogłam ..;-)
13 3 13