Dane do zadań:
g=9,8 m/s²
1 Satelita okrąża Ziemię. Jakie przemiany energii zachodzą podczas jego ruchu ?
2. Jakie przemiany zachodzą w trakcie rzutu młotem?
3. Sportowiec po odbiciu się od trampoliny wykonał podczas loty tak zwaną śrubę i salto. Jakie przemiany energii zachodziły podczas wykonywania tych akrobacji?
4. Jakie przemiany energii zachodzą w zabawce zwanej jo-jo?
Bardzo prosze o rozwiazanie tych zadan..b.pilne...

1

Odpowiedzi

2010-02-08T16:14:42+01:00
1. Gdy satelita okrąża Ziemię posiada pewną energię potencjalną związaną z polem grawitacyjnym Ziemii i pewną energię kinetyczną związaną z jego prędkością. Jeżeli orbita jest stała to żadne przemiany podczas jego ruchu energii nie zachodzą.
2. Podczas rzutu młotem energia kinetyczna związana z predkością wyrzutu zamieniana jest na energię potencjalną gdy młot się wznosi, a następnie po osiągnięciu prędkości maksymalnej, uzyskana energia potencjalna z powrotem zamieniana jest na energię mechaniczną.
3. W momencie odbicia od trampoliny energia potencjalna związana z prędkością akrobaty zamieniana jest na energię potencjalną sprężystości, po czym zamieniana jest z powrotem na energię kinetyczną ruchu postępowego i energię kinetyczną ruchu obrotowego związane z ruchem akrobaty.
4. W zabawce zwanej jo-jo człowiek zadaje pewną energię kinetyczną, która jest zamieniana na energię potencjalną sprężystości (podczas rozwijania nici). W momencie maksymalnego rozwinięcia energia sprężystości z powrotem zamieniana jest na energię kinetyczną związaną z ruchem krążka (podczas zwijania nici).
5 4 5