Odpowiedzi

2010-02-08T16:40:27+01:00
Fryderyk Chopin:

22 lutego 1810 roku przyszedł na świat Fryderyk Chopin.
Jako dziecko był dosyć blady, wątły, wrażliwy i delikatny, ale niesamowicie inteligentny i przystojny dlatego też był zawsze mile widziany na wszelkich imprezach towarzyskich.
Jego nadzwyczajne zdolności muzyczne zostały szybko zauważone.
Nauka Fryderykowi przychodziła bardzo łatwo. Chodził na wykłady Adama Mickiewicza, więc uczył się bardzo dobrze i ukończył liceum z wyróżnieniem. Gdy ukończył 10 lat nazwisko "Szopenka" było znane w całej Warszawie. Kształcił go polski kompozytor Józef Elsner. Często grał na fortepianie. Zawsze pierwsze, co zrobił po wstaniu z łóżka, to zasiadał do fotepianu. Wygrywał: mazurki, polki, walce i galopady. Był sławny, został "geniuszem muzycznym", ale na obczyźnie. Jego pierwszą miłością była Konstancja Gładkowska. Mimo wielkiej sławy był smutny, zrozpaczony i bardzo chory. Chorował na gruźlicę. W chwilach rozpaczy otoczony był przyjaciółmi. Skomponował:
mazurki, walce, preludia, etiudy, ballady, sonaty.
17 października 1849 roku przestało bić serce Fryderyka.
Pogrzeb odbył się 30 października 1849 roku na cmentarzu Pere-Lachaise w Paryżu. Serce kompozytora powróciło do Polski i spoczyło w kościele św. Krzyża w Warszawie. Jego muzyka do teraz znana jest i grana na całym świecie.
Bierzący rok jest nazywany rokiem Chopinowskim. Muzycy i wielbiciele Chopina z całego świata zjeżdżają się na koncerty, wystawy, galerie dotyczące tego właśnie kompozytora. Odbywają się nawet konkursy w których najlepsi uczestniczy grają utwory Fryderyka na pokazach.
2 4 2