Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-08T16:22:11+01:00
Zjawisko błękitnego nieba jest wynikiem współdziałania światła słonecznego i atmosfery. Promienie słoneczne przechodzące przez atmosferę są rozpraszane na skutek napotykania na swojej drodze cząstek pyłu i kropel wody. Skąd bierze się błękit nieba? Gdy do naszych oczu trafiają wszystkie barwy widma, to odbieramy je jako kolor biały. Rozproszeniu w atmosferze ulegają w większości promienie niebieskie. Dzięki temu niebieska część promieni światła słonecznego uzyskuje większe znaczenie niż światło czerwone, żółte lub niebieskie.

Od czego zależy natężenie błękitu? Przede wszystkim od elementów „mącących” atmosferę. Elementami tymi są cząstki pyłu i krople wody. Im więcej tego rodzaju elementów w atmosferze, tym błękit nieba jest jaśniejszy. Podczas suchej i słonecznej pogody niebo może wydawać się białe (co często widoczne jest na fotografiach). I na odwrót – brak cząstek pyłu i kropel wody w powietrzu nasila zabarwienie nieba.
2 3 2
  • Użytkownik Zadane
2010-02-08T16:23:45+01:00
W XIX wieku angielski fizyk John Strutt baron Rayleigh odkrył, że gdy światło słoneczne zderza się z cząsteczkami w atmosferze, to jego niebieska część (fale o dużych częstościach) jest odbijana w kierunku Ziemi, dzięki czemu widzimy niebo w kolorze niebieskim.
3 3 3