Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-08T19:07:53+01:00
Tytoń dobrze rozwija się w różnych warunkach klimatycznych, dlatego jego uprawy są liczne w różnych częściach świata. Gleba i klimat decydują jednak o jakości tytoniowych liści. Pierwsze uprawy tytoniu pochodzącego z Karaibów powstały na początku XVII wieku w pierwszej brytyjskiej koloni na kontynencie amerykańskim- Wirginii. Klimat oraz gleby południowo- wschodniej części Ameryki Północnej okazały się znakomite do uprawy tej rośliny.

Największym w świecie producentem tytoniu są Chiny, tuż za nimi są Stany Zjednoczone, a dalej Indie oraz Brazylia.
Dlaczego sięgamy po papierosy?
Bardzo częstym bodźcem jest ciekawość, chęć poznania czegoś nowego, oraz chęć naśladowania dorosłych. Niejednokrotnie jest to wyobrażenie o potwierdzeniu dorosłości osoby palącej. Najczęściej do zapalenia tego pierwszego papierosa namawiają nas nasi koledzy- rówieśnicy, którym głupio jest odmówić, aby nie być innym w obcym otoczeniu. Młodzi palacze bardzo często wywodzą się z domów, w których papierosy palą rodzice. Palący rodzice rzadko mają świadomość, że zmuszają dzieci do przebywania w zadymionych pomieszczeniach, tym samym narażając je na poważne dolegliwości zdrowotne.

W ostatnich latach uprawom tytoniu towarzyszą duże kontrowersje. Palenie tytoniu uzależnia i zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych chorób gardła, oskrzeli, serca, chorób naczyń krwionośnych. Do częstych skutków palenia tytoniu zalicza się także choroby nowotworowe. Skłonność do zapadania na wyżej wymienione choroby dotyczy także tzw. palaczy biernych, czyli osoby nie palące, lecz regularnie oddychające zanieczyszczonym dymem powietrzem. Niedopuszczalne jest palenie tytoniu przez kobiety w ciężarne lub karmiące piersią. U palaczy ciężarnych częściej dochodzi do poronień oraz do obumarcia płodu. Dzieci karmione mlekiem matki palącej papierosy są mniej odporne na zachorowania, łatwiej zapadają na alergie, a ponad to gorzej rozwijają się pod względem fizycznym oraz psychicznym. Należy jednak pamiętać, że do wyrobów tytoniowych nie zalicza się tylko papierosów, ale także cygara i tabaki. Tytoń wsypywany jest także do fajek, a następnie zostaje w nich spalony wydzielając specyficzny ”aromat”.

Oprócz nikotyny w dymie papierosowym występuje w dużym stężeniu tlenek węgla (czad), smoły tytoniowe, metale polunium, tlenki azotu, siarkowodór, nikiel oraz kadm. Na przykład stężenie cyjanków w dymie tytoniowym jest kilkadziesiąt razy większe niż dopuszczalne normy przemysłowe! Nie licząc już tych wszystkich związków wystarczy wspomnieć, że sama nikotyna jest bardzo silnym środkiem trującym. Śmiertelna dawka nikotyny wynosi od 20mg do 100mg, a liści tytoniu 4-12mg. Przy przewlekłym paleniu rośnie tolerancja na dawkę jednorazową. Nikotyna najpierw podrażnia, poraża zwoje układu nerwowego autonomicznego.

Sama nikotyna ma działalności stymulujące i sprawia, że osoba zażywająca je czuje się ożywiona. Niestety organizm palaczy szybko przyzwyczaja się do nikotyny tak, więc do uzyskania tego samego efektu potrzebne są coraz większe dawki papierosów. Poza tym palacze psychicznie uzależniają się od papierosów i po pewnym czasie nawet, jeśli są świadomi skutków palenia, rzucenie nałogu sprawia im ogromne problemy. Rzucenie nałogu jest jednak możliwe, poniżej przedstawiam kilka sposobów na zerwanie, lub na ułatwienie zerwania z uzależnieniem:

-zażywanie leków(pod nadzorem lekarza
-poddanie się psychoterapii
-wstąpienie do grupy samopomocy
-kontakt z osobami, którym udało się rzucić palenie
-przerwanie kontaktów ze środowiskiem palaczy

Niezależnie od drogi, jaką się wybierze do zerwania z nałogiem najważniejsza jest silna wola palącego.