Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-08T19:25:21+01:00
Wybierz sobie:
Gekony
Rodzina jaszczurek obejmuje ok. 90 rodzajów i ok. 800 gatunków.
Cechy charakterystyczne: Skóra cienka i delikatna pokryta małymi ziarnistymi łuskami. Na skórze występują rogowe twory. Głowa i oczy duże. Gatunki dzienne mają źrenice okrągłe, a nocne pionowe. Ogon długi, w przekroju okrągły, często walcowaty. Większość zjada wylinkę. Gekony są stosunkowo popularnymi zwierzętami hodowanymi przez terrarystów. Jedyne jaszczurki mające pod palcami włoskowate przylgi, które umożliwiają im sprawne chodzenie po pionowych ścianach, sufitach, szybach. Są jedynymi jaszczurkami mającymi zdolność wydawania donośnych głosów. Największy gekon Rhacodactylus leachianus z Nowej Kaledonii ma do 50 cm długości i 800 g masy ciała. Najmniejszy to gekon krągłopalcowy ma długość 3,5 cm i waży tylko 2 g.

Systematyka
Domena eukarioty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada gady
Rząd łuskonośne
Rodzina gekonyTraszka jest to gad z rodziny salamandrowatych. Jej ciało jest wydłużone i słabo umięśnione. Głowa mała i wąska, na jej szczycie występują trzy podłużne bruzdy, oczy małe i okrągłe.
Traszka zwyczajna
Kończyny są drobne i cienkie, bez błon pływnych miedzy palcami. Ubarwienie u samców grzbietowa powierzchnia jest zwykle plamista i ma kolor ciemnobrązowy, u samicy jest jednolicie jasnobrązowa. Jest gatunkiem ziemno-wodnym. W okresie godowym przebywa w wodzie. Na lądzie porusza się wolno, nie jest w stanie uciec drapieżnikom. Jedyną jej obrona są skórne gruczoły jadowe, wytwarzające wydzielinę o silnym, nieprzyjemnym zapachu stęchlizny i piekącym smaku.

Wielkość: Długość ciała osobników dorosłych: 4,1 - 11 cm samiec, 4,1 - 10 cm samica. Waga od 0,9 - 4,6 g.
Środowisko życia: Europa środkowa, Wschodnia i Północna, Półwysep Skandynawski większa część, Azja Środkowa, Występuje głownie na nizinach i na wysokościach gdzie dochodzi do 1500 m n.p.m.
Odżywianie: Jaja płazów, dżdżownice, ślimaki bezskorupowe, pająki, owady.
Tryb życia: Jest to gatunek ziemno-wodny. W okresie godowym przebywa w wodzie. Wykazuje wówczas aktywność przez całą dobę, szczególnie podczas ciepłych, słonecznych dni.
Rozmnażanie: Samica składa jaja pojedynczo, zawijając je w liście roślin wodnych. W niekorzystnych warunkach samica może przetrzymywać przez jakiś czas jaja w jajowodzie. Liczba jaj składanych przez 1 samicę waha się od kilkudziesięciu do 100 szt. Z jaj tych po 7–14 dniach wylęgają się larwy, które przebywają w wodzie, poruszając się za pomocą ogona.

Systematyka
Domena : eukarioty
Królestwo : zwierzęta
Typ : strunowce
Podtyp : kręgowce
Gromada : płazy
Rząd : płazy ogoniaste
Podrząd : Salamandroidea
Rodzina : salamandrowate
Rodzaj : Lissotriton
Gatunek : traszka zwyczajna
1 1 1