Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-08T17:45:22+01:00
Jednym z pierwszych osób, które przyczyniły się do postania telewizora, bo oczywiście bez niego nie było by telewizji, był Anglik William Crookes. To on w 1878 roku wynalazł lampę elektronową emitującą promieniowanie katodowe.

(Słyszałem, choć nie wiem czy jest to prawda, że dużo wcześniej pewien mnich wynalazł coś podobnego do telewizora, ale Kościół uznał to za twór diabła i skonfiskował jego wynalazek. Czy to prawda, nie wiem .)

W 1884 roku w Niemczech Paul Nipkow zbudował urządzenie do mechanicznej analizy obrazu, tzw. tarczę Nipkowa. Była to obrotowa tarcza ze spiralnie umieszczonymi otworami.(Ciekawe jak to wyglądało:))

W tym samym kraju, ale w 1897 roku Karl Ferdinand Braun zmodyfikował lampę elektronową Crookesa, tworząc prototyp kineskopa.

W 1906 roku w Rosji Boris Rosing eksperymentował z tarczą Nipkowa i lampą elektronopromieniową i udało mu się przesłać perwsze obrazy telewizyjne, były jednak bardzo złej jakości.

W USA Vladimir Zworykin wynalazł pierwszą elektronową lampę analizującą obraz, był to ikonoskop. Stało się to w 1923 roku.

3 lata później John Logie Baird zademonstrował działający system telewizyjny, używając mechanicznej tarczy Nipkowa do analizy obrazu.

W 1928 roku doszło wreszcie do powstania telewizji kolorowej. Zademonstrował ją Baird.

Po odkryciu tych wszystkich wynalazków umożliwiających przekazywanie obrazu teraz nadeszła pora na rozpowszechnienie ich. Mając telewizor trzeba było go pokazać ludziom i stworzyć możliwości do odbioru telewizji. I tak ...

W 1929 roku BBC rozpoczęła eksperymentalne nadawanie programu telewizyjnego, stosując system Blaira.

W 1936 roku BBC zaczęła wreszcie regularne nadawanie programu telewizyjnego z Alexandra Palace w Londynie.

W 1940 roku w USA rozpoczęto nadawać eksperymentalne transmisje telewizyjne w kolorze, stosująć obecny system odtwarzania kolorów.

Tymczasem w Polsce w 1952 roku Telewizja Polska zaczęła reularnie nadawać programy telewizyjne.

1953 to rok w którym zaczęto nadawać kolorowy program telewizyjny.

W 1956 doszło do wyprodukowania pierwszego magnetowidu. Uczyniła to kalifornijska firma Ampex Corporation.

6 lat później satelita TELSTAR przekazał przez Atlantyk pierwsze sygnały telewizyjne.

W 1970 roku firmy Decca z Wielkiej Brytani i AEG-Telefunken z RFN poinformowały o zbudowaniu perwszego systemu nagrywania i odtwarzania płyt wideo. System ten dopracowano jednak w latach 80. kiedy zaczęto stosować laser do odtwarzania płyty..

W 1973 BBC i Independent Television wprowadziły w Wielkiej Brytanii pierwsze na świecie systemy teletekstu.

2 lata póżniej firma Sony wprowadziła system kaset wideo do użytku domowego. Tego samego roku poczta brytyjska(British Telecom) oznajmiła o wprowadzeniu systemu umożliwającego oglądanie danych na ekranie TV.

1979 roku japońska firma Matsushita opracoawała płaski, kieszonkowy odbiornik TV w którym zastosowano wyświetlacz ciekłokrystaliczny.

W 1986 roku wprowadzono cyfrowe systemy transmisyjne i udoskonalono systemy teletekstu.

A już 3 lata później rozpoczęto w Japonii nadawać programy telewizyjne w wysokiej rozdzielczości obrazy, tymczasem w Wielkiej Brytanii wprowadzono telewizję satelitarną.

W roku 1990 BBC wprowadziła cyfrowy system stereofoniczny (NICAM). Wprowadzono europejski system MAC. Umożliwiał uzyskiwanie ostrzejszego obrazu i większej liczby danych i liczby ścieżek dźwiękowych.

Wreszcie w 1992 roku w USA zademonstrowano w pełni cyfrową telewizję wysokiej rozdzielczości.

Tak doszliśmy do naszych czasów, w których każdy może mieć telewizję cyfrową. Telewizje kablowe i sygnały satelitarne docierają do większości mieszkańców Europy i USA. Można ją też odbierać przez Internet. Jak potoczą się jej losy w przyszłości? Telewizja stanie się interaktywna. Będzie można wybierać filmy czy mecze piłki nożnej samemu. To my będziemy wybierać to co chcemy oglądać. Nie będziemy musieli chodzić do wypożyczalni, by obejrzeć żądany film.Telewizja upodobni się zatem do sieci. Nad programami interaktywnymi pracuje już BBC.