Odpowiedzi

2009-10-10T12:24:11+02:00
Wygląd sarkofagu jest piękny. Można się domyślec z jego wyglądu ,że został obłożony drogimi kamieniami. W rękach trzyma swoje najważniejsze berła.
Posiada pszent i nemes. Prawdopodobnie jego ręce są ułożone tak samo jak wyrzeźbione.
52 3 52
2009-10-10T12:27:10+02:00
Sarkofag, trumna, zwykle zdobiona, najczęściej w kształcie skrzyni lub owalnej wanny, przeznaczona do ustawienia w grobowcu. Wykonywana głównie z kamienia, drewna lub gliny. Najstarsze sarkofagi pochodzą ze starożytnego Egiptu. Pokrywano je hieroglifami, malowidłami lub reliefem. Często nadawano im formę antropoidalną.

Aleksandra sarkofag

Na Krecie wyrabiano gliniane sarkofagi, które pokrywano malowidłami (larnaks). W starożytnej Grecji sarkofagi pojawiały się sporadycznie, częściej w Azji Mniejszej (Kladzomenaj, Sydon - słynny sarkofag Aleksandra III Wielkiego z 2. połowy IV w. p.n.e.), zwłaszcza w okresie hellenistycznym.

Etruski sarkofag

W Etrurii sarkofagi wykonywano głównie z terakoty, były bogato zdobione reliefami lub pełnoplastycznymi postaciami zmarłych.

Sarkofag rzymski

W Rzymie od II w. n.e. najczęstszą formą sarkofagów była marmurowa skrzynia pokryta dwuspadowym lub płaskim dachem z akroterionami. Ściany zdobiono elementami architektonicznymi i płaskorzeźbami o tematyce historycznej lub mitologicznej oraz medalionami z popiersiami zmarłych.

Sztuka starochrześcijańska przejęła formę rzymskiego sarkofagu, z tym że zamiast scen mitologicznych występowały sceny z Nowego Testamentu. W okresie romańskim ciężkie skrzynie zdobił relief plecionkowy, niekiedy przedstawiający zmarłego. Z biegiem czasu sarkofagi przybrały formę tumby. W późniejszych epokach sarkofagi występował niekiedy w kompozycji nagrobka.

W końcu XVIII i na początku XIX w. pojawiły się sarkofagi o kształtach antycznych, które zdobiły parki krajobrazowe
40 3 40