Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-08T19:06:26+01:00
Bohaterowie
W powieści pojawiają się:

* Augustianie - najbliżsi z otoczenia Cezara (doradcy)
* Patrycjusze - możne rody rzymskie w senacie, sprawiają najwyższe urzędy, biorą udział w wyprawach wojennych.
* Obywatele rzymscy - ludzie wolni, ale niezbyt bogaci (kupcy, rzemieślnicy, a także wolna biedota)
* Niewolnicy - często to jeńcy wojenni, nie mają żadnych praw wśród nich wyróżniają się gladiatorzy.Bohaterowie historyczni

* Akte - wyzwolenica i kochanka Nerona, pochowała ciało cesarza.
* Aulus Plaucjusz - konsul, namiestnik Pannonii i Brytanii, mąż Pomponii Grecyny.
* Lukan - poeta, bratanek Seneki, bliski towarzysz Nerona. Brał udział w spisku Pizona, za co został skazany na śmierć i popełnił samobójstwo.
* Marek Winicjusz - patrycjusz rzymski, trybun wojskowy. Był synem Marka Winicjusza, konsula rzymskiego, męża Julii Liwilli. Zakochuje się w Ligii i pod jej wpływem zostaje chrześcijaninem.
W zbiorach starożytności Heleny Radziwiłłowej (obecnie w Arkadii) znajduje się urna, w której według inskrypcji spoczywały prochy Marka Winicjusza. Prawdopodobnie stąd Sienkiewicz zaczerpnął imię dla głównego bohatera powieści.
* Neron - cesarz rzymski, panował w latach 54-68. W 65 r. brutalnie stłumił wymierzony przeciw sobie spisek Pizona. Popełnił samobójstwo w willi wyzwoleńca Faona.
* św. Paweł Apostoł
* Petroniusz - elegantiae arbiter mistrz dobrego smaku, patrycjusz rzymski, obiekt zawiści Tygellina, zamieszany w spisek Pizona, popełnił samobójstwo. W utworze Sienkiewicza jest wujem Marka Winicjusza, epikurejczykiem, estetą, odmawia udziału w spisku.
* św. Piotr Apostoł
* Pizon - konsul, w 65 r. przywódca spisku przeciw Neronowi.
* Pomponia Grecyna - żona Aulusa Plaucjusza, według przekazu Tacyta rzeczywiście poddana sądowi mężowskiemu z podejrzenia o wyznawanie obcego zabobonu.
* Poppea Sabina - druga żona Nerona, również jego ofiara: zmarła podczas kolejnej ciąży, kopnięta przez cezara.
* Seneka Młodszy - poeta, piszarz, filozof rzymski - stoik, dawny nauczyciel Nerona. Uczestnik spisku Pizona, popełnił samobójstwo.
* Tygellin - prefekt pretorianów, wierny zausznik Nerona, rywal Petroniusza o względy cesarza.
* Wespazjan - późniejszy cesarz rzymski, za czasów Nerona namiestnik Afryki. Wsławił się drzemkami podczas występów cesarza, za co popadł w niełaskę
* Westynus - konsul, jego pierwszą żoną była Statilia Messalina, początkowo jeden z najbliższych przyjaciół Nerona, następnie przez niego zgładzony.


Bohaterowie fikcyjni
* Ligia (Kallina) - córka wodza barbarzyńskiego plemienia Ligów, zakładniczka Rzymu, wychowana przez Aulusa Plaucjusza i Pomponię Grecynę. Chrześcijanka, ukochana Marka Winicjusza. Odmawia zostania kochanką Winicjusza i ucieka od niego. Dzięki niej młody patrycjusz przechodzi przemianę stając się chrześcijaninem. Wówczas Ligia zgadza się go poślubić.
* Ursus - po chrzcie Urban; służył matce Ligii, po jej śmierci przyrzekł, że będzie bronić jej córkę; pracował w młynie; zabił Krotona; odznaczał się potężną siłą fizyczną; był bardzo ufny i łatwowierny (uwierzył, że Glaukus jest zdrajcą, tylko dlatego, że tak mu powiedział Chilon Chilonides);
* Glaukus - z pochodzenia Grek; lekarz; chrześcijanin; Chilon Chilonides sprzedał w niewolę jego dzieci i żonę; wielokrotnie przebaczał Chilonowi jego czyny, czym w końcu przyczynił się do jego nawrócenia; zginął na stosie;
* Kryspus - fanatyczny chrześcijanin, bardzo radykalny, ginie na krzyżu podczas Igrzysk
* Eunice - niewolnica i kochanka Petroniusza , wybiera śmierć samobójczą z ukochanym zamiast wyzwolenia i życia pośród jego bogactw
* Chilon Chilonides - filozof, grek; żył z nauczania przypadkowych ludzi i oszustw; jest łasy na pieniądze - wydaje chrześcijan Neronowi za posadę i złoto, wcześniej sprzedał rodzinę przyjaciela w niewolę; nawraca się pod koniec powieści (po śmierci Glaukusa)
* German Gulo - niewolnik, wychowawca i nauczyciel Marka Winicjusza

pozdrawiam i całusa zostawiam!;)

liczę na naj!;)
1 4 1
  • Użytkownik Zadane
2010-02-08T19:08:08+01:00
Marek Winicjusz, Ligia, Petroniusz, Neron, Chilon Chilonides.
2010-02-08T19:20:34+01:00
PETRONIUSZ - bohater drugoplanowy ; patrycjusz , krewny Marka Winicjusza
WYGLAD- Wykwintny , elegancki partycjusz , ma nieskazitelne maniery
ZYCIORYS - jest doradca samego Nerona w sprawach gustu . Jego zdanie liczy sie takze w sprawach sztuki , zwlaszcza poezji i aktorstwa . w powiesci stara sie doprowadzic do tego by Marek posiadl Ligę . Z czasem zaczyna rozumiec co to znaczy naprawde kochac , bo sam zakochuje sie w swojej niewolnicy Eunice .
CHARAKTERYSTYKA - Z dystansem i ironia traktuje otoczenie , wlasciwie ocenia dziela Nerona , ale potrafi to ukryc , schlebia cezarowi , choc trzeba przyznac ze panuje nad jego szalenswtem i czasem udaje mu sie zlagodzic wybuchy Nerona . Nikomu sie sie podporzadkowuje . Jest bardzo bogaty stac go na obojetnosc i stoicki spokoj wobec ludzi i problemow . Jest toleranycjny wobec innych , przenikliwy . Ceni wygody i luksus. Nie znosi widoku krwi.
Jego cechy charakteu to : szczerosc , odwaga , umiejejntosc respektowani woli innych przy -----> CIĄG DALSZY W ZALACZNIKU