Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-08T19:45:31+01:00
1) Fale dżwiękowe zostają wychwytywane i częściowo wzmocnione przez małżowinę, a następnioe przez przewód sluchowy zewnętrzny doprowadzone do błony bębenkowej.
2) Błona bębenkowa pod wpływem fal dżwiękowych zaczyna drgać. Grgania te poprzez kosteczki słuchowe są wzmocnione i przeniesione do okienka owalnego ślimaka. Płymn znajgujący się wewnątrz ślimaka zostaje wprawiony w ruch.
3) Ruch płynu w ślimaku podrażnia zakończenia nerwu przedsionkowo- ślimakowego, wywołując impuls nerwowy, który tym nerwem dociera do mózgu.
4) Mózg przetwarza otrzymane info i możemy odróżnić wysokość, barwę i natężenie dżwięku.

albo po prostu:
małżowina uszna _ przewód słuchowy zewnętrzny_ błona bębenkowa_ młoteczek_ kowadełko_ strzemiączko(drgają)_ ślimak_ nerw słuchowy_ mózg
1 5 1
2010-02-09T00:59:06+01:00
Fale dźwiękowe to rodzaj fal ciśnienia. Ośrodki, w których mogą się poruszać, to ośrodki sprężyste (ciało stałe, ciecz, gaz). Zaburzenia te polegają na przenoszeniu energii mechanicznej przez drgające cząstki ośrodka (zgęszczenia i rozrzedzenia) bez zmiany ich średniego położenia. Drgania mają kierunek oscylacji zgodny z kierunkiem ruchu fali (są to fale podłużne).