Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-08T21:37:37+01:00
Wkład roślin w życie człowieka jest ogromny. Rośliny zapewniają nam przecież naturalne pożywienie. Nasze codzienne pokarmy, chodź nieraz nie zdajemy sobie sprawy, są pochodzenia roślinnego: chleb, ziemniaki, ryż, kukurydza, warzywa, owoce…. Nawet cukier produkuje się buraków cukrowych i z trzciny cukrowej.

Rośliny są również niezbędnym surowcem w różnych gałęziach przemysłu. Znalazły zastosowanie w papiernictwie, budownictwie i w gospodarstwach domowych, gdzie wykorzystuje się drewno. Również we włókiennictwie wykorzystuje się m.in. len i bawełnę do produkcji tkanin. W przemyśle farmaceutycznym dużo leków i ziół produkowanych jest na bazie roślinnej.

Rośliny stanowią też pożywienie dla zwierząt, z których mamy nie mniejszy pożytek i surowce.

Niestety człowiek nieraz nie umie korzystać z daru przyrody i wycina lasy, niszczy łąki, pastwiska, oraz roślinność. W ostatnich czasach człowiek zwiększył stosowanie nawozów sztucznych w rolnictwie tzw. pestycydów. Nawozy te mają na celu wyniszczanie chwastów, owadów, szkodników i grzybów niszczących owoce i warzywa. Mają również na celu przyspieszenie wzrostu roślin. Oprócz tego działania, szkodzą nam, zwierzętom i niektórym roślinom. Nadmiar ich niszczy glebę i organizmy w niej żyjące. Ponadto woda deszczowa wypłukuje z pól uprawnych te nawozy i spływają one do rzek, zatruwając tym samym wodę, oraz rośliny i zwierzęta wodne. Spływy z przenawożonych pól prowadzą również do silnego rozwoju glonów i jednocześnie ich zakwitu, czyli masowego pojawiania się. Jest to zjawisko szkodliwe.