Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-08T20:45:58+01:00
Tu masz argumenty ;] zmien to w rosprawke tylko i bedzie dobrze



Średniowiecze to epoka zwana „ciemnymi wiekami”. Czemu taka nazwa? Otóż wiele osób uważa iż średniowiecze to czas zacofania, wiary w magie oraz powszechnego braku wykształcenia. Czy w takiej epoce możemy dopatrywać się w ludziach cech których nam brakuje? Jestem przekonany, że tak. Ludzie żyjący w średniowieczu mieli wiele cech które odchodzą w zapomnienie lub które nie są obecne w żadnej przejawiającej się formie. W swojej pracy postaram się przedstawić jakimi wartościami kierowali się ludzie średniowiecza, oraz czego moglibyśmy się od nich nauczyć.

W średniowieczu wiara rzymsko katolicka była wszechobecna. Ludzie byli oddani Bogu i tylko Bogu. Wzorzec ascety (człowieka który poświęcał życie Bogu, wyrzekał się dóbr materialnych oraz żył ubóstwie i nędzy) był propagowany przez kościół. Nie nakłaniam do tego aby każdy człowiek żył w nędzy i myślał tylko o zbawieniu. Z wzorca ascety powinniśmy kontynuować kilka rzeczy; mianowicie powinniśmy być przyjaznym dla innych ludzi, wystarczy tylko zwykły uśmiech na co dzień. Egoizm coś powszechnego w dzisiejszym świecie. Czyż nie powinniśmy pomyśleć czasem i o innych tak jak św. Franciszek? Nie powinniśmy od razu zakładać fundacji pomagającej ludzią, wystarczy jak czasami wyciągniemy do kogoś pomocną dłoń.

Wzorzec rycerza oraz kodeks honorowy. Coś czego nam brakuje. Nie powinniśmy dosłownie rozumieć tego. Ale wartości takie jak szlachetność, prawdomówność, sprawiedliwość, odwaga powinny być naśladowane i obecne w życiu współczesnego człowieka. Niestety bardzo często brakuje nam tego w dzisiejszym świecie. Dzisiaj bardzo często młodzi ludzie nie chcą pełnić dziewięciomiesięcznej służby wojskowej, kiedyś to był zaszczyt. Rycerze nie bali się umrzeć za kraj. Cechowała ich uczciwość, wierność, odwaga i rozsadek, czego nam brakuje. Od ówczesnych bohaterów powinniśmy się uczyć pokonywania własnych słabości, odróżniania dobra od zła i dążenia do spełnienia naszych pragnień lecz nie za wszelka cenę.

Jak widać jest wiele wartości moralnych których moglibyśmy się nauczyć od ludzi średniowiecza. Czy kiedykolwiek tak się stanie? Nie wiem ale to zależy tylko od nas. Średniowieczni niektóre cechy średniowiecznych bohaterów powinny być przez nas naśladowane, ponieważ są one ponadczasowe i zawsze aktualne.
1 5 1