1.Wyjaśnij znaczenie określeń:składniki budulcowe, energetyczne, regulujące
2.Określ funkcję witamin w organizmie
3.Opisz budowę przewodu pokarmowego
4.wyjaśnij, dlaczego nasze zęby są zróżnicowane
6.Jaką rolę w procesie trawienia odgrywa wątroba i trzustka?
7.W jaki sposób odbywa się wchłanianie miazgi pokarmowej do krwi i limfy ?
8.Uzasadnij, dlaczego wątrobę uważa się za główne laboratorium chemiczne organizmu
9.Na czym polega racjonalne odżywianie ?
10.W jaki sposób można zapobiegać chorobom przewodu pokarmowego ?
11.dlaczego alkohol zalicza się do tzn . chorób społecznych
12.Spróbuj wykazać wpływ skażonej żywności na zdrowie człowieka

Bardzo proszę o szybka odp praca jest potrzebna na czwartek

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-08T21:12:35+01:00
Zadanie 1
Składniki energetyczne, czyli węglowodany, tłuszcze, częściowo białka pokrywające zapotrzebowanie na energie potrzebną do funkcjonowania organizmu.

Składniki budulcowe, które służą do budowy i odnowy komórek oraz tkanek. Zalicza się tu: białka, wapń, fosfor, siarkę, żelazo, jod, lipidy ( fosfor i glikolipfidy budujące błony komórkowe osłonki mielinowe układu nerwowego) oraz cholesterol- składnik błon komórkowych, prekursor do syntezy hormonów płciowych, kory nadnerczy, kwasów żółciowych.

Składniki regulujące, czyli witaminy, niektóre mikro i makroelementy oraz błonnik pokarmowy. Związki te nie dostarczają energii, nie SA materiałem budulcowym, ale są równie ważne jak pozostałe, ponieważ jako biokatalizatory biorą udział we wszystkich przemianach pokarmowych zachodzących w organizmie oraz regulacji przystawki przewodu pokarmowego
Zadanie 2
Są jednym z niezbędnych elementów zapewniających prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ich niedobór, zwany awitaminozą, może prowadzić do wielu groźnych chorób i zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.
Dlatego ważne jest dostarczanie ich w odpowiedniej ilości organizmowi .
Zadanie 3
Jama ustna,gardło,przełyk,żołądek,dwunastnica,wątroba,trzustka,
jelito cieńkie , jelito grube.

Zadanie 4
Jesteśmy gatunkiem wszystkożernym , dlatego potrzebujemy wszystkich zębów , zarówno siekaczy jak i kłów , czy zębów trzonowych / przedtrzonowych.
Zadanie 6
Trzustka wydziela soki trzustkowe , które powodują końcowy proces trawienia .
Wątroba produkuje żółć, która ma właściwości emulgujące. Dzięki zawartym w żółci kwasom rozdrobniony pokarm przeprowadzony jest do postaci zawiesiny.
Zadanie 9
Racjonalne żywienie polega na spożywaniu odpowiedniej ilości białka, tłuszczy i cukrów. Jest to spożywanie pokarmów zgodnie z piramidą żywienia.
zadanie
Zadanie8
Wątrobę uważa się za głowne laboratorium organizmu chemiczne poniewaz pelni bardzo wazne funcje!
Główne zadanie, jakie należy do wątroby to filtracja krwi i oczyszczanie jej z trucizn zarówno z zewnątrz jak i produkowanych w organizmie. Narząd ten neutralizuje toksyny np. alkohol, leki i inne używki. Substancje potrzebne pozostawia w organizmie, a zbędne wydala. Do jej funkcji należy też inaktywacja hormonów, które w przeciwnym razie cały czas stymulowałyby organizm. Przekształca także toksyczny amoniak w mocznik w cyklu mocznikowym oraz puryny w kwas moczowy.
Najważniejsza funkcja wątroby to funkcja metabolizująca. Przemienia on węglowodany w glukozę, a jej nadmiar w glikogen, dzięki czemu następuje buforowanie poziomu glukozy we krwi. Cukry i białka zamienia na tłuszcze a także spala kwasy tłuszczowe. Bierze też udział w syntezie cholesterolu i lipoprotein (kompleksów tłuszczów i białek) oraz niektórych enzymów (np. heparyny). Wątroba bierze udział w gospodarce białkowej organizmu np. produkuje substancje białkowe takie jak czynniki krzepnięcia krwi oraz niektóre białka surowicy krwi (np. albuminę czy fibrynogen). Produkuje i metabolizuje także niektóre aminokwasy, które są głównym budulcem białek. Jednym z głównych wytworów wątroby jest żółć, która emulguje tłuszcze, czyli rozbija je na małe kropelki i tworzy emulsję. Dzięki temu gruczołowi w naszym organizmie jest możliwe trawienie tłuszczów.
Organ ten jest jednym z głównych magazynów krwi w organizmie, która jest uwalniania np. w wypadku krwawienia. W okresie płodowym jest także producentem krwi - później funkcję tę przejmuje szpik kostny. Krew przepływająca przez wątrobę bierze udział w termoregulacji, gdyż wypływając z niej jest cieplejsza o 1 stopień.
Wątroba jest magazynem witamin: A, D, E oraz B12 i C. Zapasy witaminy A wystarczają na okres ok. 2 lat, a witaminy D i B12 nie zabraknie nam dzięki wątrobie przez cały rok. Gromadzi ona także i reguluje ilość żelaza w postaci ferrytyny oraz wspomniany wyżej glikogen, czyli zapasowy cukier zapobiegający niedocukrzeniu między posiłkami.
Zadanie 10 - w punktach co należy robić..
1) Systematyczne przestrzeganie zasad higieny osobistej i higieny otoczenia uchroni nas przed chorobami zakaźnymi
2) Jeżeli będziemy spożywać zdrową żywność, to zapewnimy sobie zdrowie na długie lata
3) Pamiętajmy, że nasze zdrowie w dużym stopniu zależy od nas samych; w jaki sposób my potrafimy zapobiec wtargnięciu z otoczenia zewnętrznego czynników chorobotwórczych do naszego organizmu
4) Unikajmy kontaktu z ludźmi chorymi i tymi, którzy chorowali już na chorobę zakaźną
5) Spożywajmy tylko takie mięso, które było dopuszczone do handlu przez służby weterynaryjne
6) Zwalczajmy muchy, ponieważ one roznoszą zarazki chorób zakaźnych przewodu pokarmowego
7) Pamiętajmy, że szczepienia ochronne uodparniają nasz organizm i zapobiegają wystąpieniu licznym chorobom zakaźnym.
Zadanie 11
Dlaczego ?
Hmm zapewne dlatego,że coraz więcej ludzi pije- i to w szczególności młodzież ..piwo jest niezbędnym elementem kultury młodzieżowej. Dlatego coraz więcej młodzieży nadużywa piwa, a tym samym znajduje się w grupie ryzyka rozwinięcia się u nich choroby alkoholowej, czyli uzależnienia od alkoholu
Zadanie 12

Skażenie żywności może nieść zagrożenie dla zdrowia i życia. Oczywiście w zależności od charakteru związków toksycznych i ich dawki. Choroby, które są powodowane przez niezdrową (skażoną, zainfekowaną) żywność:
1. zatrucia pokarmowe - np. bakteryjne, chemiczne . Mogą powodować takie objawy jak dreszcze, gorączkę, wymioty, biegunki, bóle.
2. choroby alergiczne - np. konserwanty dodawane do żywności mogą wywoływać odczyny alergiczne.
3. choroby nowotworowe - np.nikiel mogą być przyczyną powstawania chorób nowotworowych. Inne to np. aflatoksyny-toksyny grzybków mogących żyć w źle przetworzonych orzeszkach ziemnych.
4 4 4