Odpowiedzi

2010-02-08T21:05:43+01:00
Budowa

Budowa typowa, o wielu cechach pierwotnych, z głowy, tułowia i odwłoka. Na głowie znajduje się para olbrzymich, pięknie ubarwionych oczu złożonych (każde z nich może składać się nawet z 30 - 40 tysięcy pojedynczych, sześciokątnych oczek, tzw. ommatidiów) oraz, 3 niewielkie przyoczka. Aparat gębowy typu gryzącego, skierowany w dół. Czułki małe: nie przeszkadzają w locie i przy polowaniu, spełniają funkcję narządu zmysłu. Tułów składa się z 3 segmentów: przed-, śród- i zatułowia. Na każdym z nich znajduje się para długich i cienkich nóg o typowej budowie, stopa trójczłonowa. Przedtułów niewielki: pełni funkcję pomocniczą przy kopulacji (Zygoptera) lub jest zredukowane do funkcji nośnika nóg (Anisoptera). Pozostałe segmenty ściśle zrośnięte ze sobą (tworzą tzw. synthorax) i mocno rozbudowane; mieszczą w sobie potężne mięśnie napędzające skrzydła.

Srodowiska zycia:zbiorniki wodneWażki - to bardzo "stare" istoty. Pojawiły się na Ziemi około 300 milionów lat temu. Są wprawdzie owadami o cechach pierwotnych, lecz ich doskonałe przystosowanie do życia musiało nastąpić błyskawicznie, gdyż już w późnym karbonie były "władcami przestworzy". Prowadzą drapieżny tryb życia, mając do tego znakomicie przystosowane ciało. Ich głowa wyposażona jest w bystre oczy, które natychmiast dostrzegają ofiarę lub przeciwnika i silne żuwaczki, które natychmiast się z nimi rozprawiają. Pokryte kolczastymi wyrostkami nogi doskonale przytrzymują schwytaną zdobycz. Skrzydła pozwalają na niezwykle szybkie przemieszczanie się zarówno do przodu jak i do tyłu, co gwarantuje sukces zarówno w pościgu jak i ucieczce. Ważka potrafi również zawisnąć nieruchomo w powietrzu, jest to wygodne podczas obserwacji. Ważki poruszają się szybko i bezgłośnie, są niezwykle skuteczne jako drapieżniki, a przy tym pełne urody i gracji. Stąd pewnie stały się obiektem fascynacji, nie tylko naszej, ale i wielu artystów - zwłaszcza w okresie secesji, kiedy były ulubionym elementem dekoracyjnym.W tekstach masz zawarte informacje:)
Mysle ze pomoglam
1 4 1
  • Użytkownik Zadane
2010-02-08T21:06:29+01:00
Budowa typowa: z głowy, tułowia i odwłoka. Na głowie znajduje się para olbrzymich, pięknie ubarwionych oczu złożonych (każde z nich może składać się nawet z 30 - 40 tysięcy pojedynczych, sześciokątnych oczek) oraz, 3 niewielkie przyoczka. Aparat gębowy typu gryzącego, skierowany w dół. Czułki małe: nie przeszkadzają w locie i przy polowaniu, spełniają funkcję narządu zmysłu. Tułów składa się z 3 segmentów: przed-, śród- i zatułowia. Na każdym z nich znajduje się para długich i cienkich nóg o typowej budowie, stopa trójczłonowa. Przedtułów niewielki: pełni funkcję pomocniczą przy kopulacji (Zygoptera) lub jest zredukowane do funkcji nośnika nóg (Anisoptera). Pozostałe segmenty ściśle zrośnięte ze sobą (tworzą tzw. synthorax) i mocno rozbudowane; mieszczą w sobie potężne mięśnie napędzające skrzydła.

Odżywianie:
Wszystkie ważki - zarówno larwy, jak i postacie dorosłe - są drapieżne. W zależności od wielkości ciała larwy ważek odżywiają się mikroorganizmami wodnymi, skorupiakami, płazińcami, obleńcami, owadami wodnymi, małymi rybami oraz larwami płazów

Oddychanie:
Ważki oddychają powietrzem atmosferycznym. Każdy z segmentów odwłoka po obu stronach ciała ważki ma po niewielkim otworku zwanym przetchlinką, poprzez którą pobierane jest powietrze do tchawek.

Środowisko życia:
Każda ważka lubi inne środowisko życia.Pałątka pospolita lubi wody porośnięte oczeretem,pałątka zielona preferuje niewielkie wody stojące.Nimfa lubi wody wielu typów.Żagnica wielka duże stawy i jeziora,szklarnik górski spotykany jest nad górskimi potokami.Natomiast zalotka mała :torfowiska wysokie.

Przepisane z książki pt. "Życie nietypowych organizmow".
Mam nadzieje, ze pomoglem. Licze na naj :))
3 3 3
  • Użytkownik Zadane
2010-02-08T21:33:14+01:00
Srodowiska zycia:zbiorniki wodneWażki - to bardzo "stare" istoty. Pojawiły się na Ziemi około 300 milionów lat temu. Są wprawdzie owadami o cechach pierwotnych, lecz ich doskonałe przystosowanie do życia musiało nastąpić błyskawicznie, gdyż już w późnym karbonie były "władcami przestworzy". Prowadzą drapieżny tryb życia, mając do tego znakomicie przystosowane ciało. Ich głowa wyposażona jest w bystre oczy, które natychmiast dostrzegają ofiarę lub przeciwnika i silne żuwaczki, które natychmiast się z nimi rozprawiają. Pokryte kolczastymi wyrostkami nogi doskonale przytrzymują schwytaną zdobycz. Skrzydła pozwalają na niezwykle szybkie przemieszczanie się zarówno do przodu jak i do tyłu, co gwarantuje sukces zarówno w pościgu jak i ucieczce. Ważka potrafi również zawisnąć nieruchomo w powietrzu, jest to wygodne podczas obserwacji. Ważki poruszają się szybko i bezgłośnie, są niezwykle skuteczne jako drapieżniki, a przy tym pełne urody i gracji. Stąd pewnie stały się obiektem fascynacji, nie tylko naszej, ale i wielu artystów - zwłaszcza w okresie secesji, kiedy były ulubionym elementem dekoracyjnym.