Odpowiedzi

2010-02-08T21:43:21+01:00
Plutarch - jeden z największych pisarzy starożytnej Grecji, opisuje, że po klęsce pod Akcjum Kleopatra popełniła samobójstwo: zamknięta przez Oktawiana w areszcie domowym, kazała przemycić w koszu z figami żmiję, której ukąszenie pozbawiło życia królową i jej dwie służące.
Pat Brown - kryminolog i psycholog, specjalizującej się w rozwiązywaniu słynnych spraw, uważa, że opis Plutarcha (opis powstał ponad 70 lat po śmierci Kleopatry) jest pełen nieścisłości. Plutarcha podaje, że Kleopatra tuż przed śmiercią posłała Oktawianowi pismo, w którym wyraziła życzenie, by ją pochowano obok Marka Antoniusza. Oktawian, obawiając się samobójstwa królowej, natychmiast wysłał straże, aby powstrzymały Kleopatrę. Jednak żołnierze zastali już martwą władczynię i umierające służące. Z punktu widzenia medycyny jad kobry nie mógł zadziałać tak szybko, bo toksyna zawarta w jadzie paraliżuje ciało stopniowo, a śmierć przychodzi najwcześniej po dwóch godzinach.Zdaniem Brown Kleopatra powinna chcieć żyć, aby wychować Cezariona i uczynić go spadkobiercą Cezara oraz władcą Egiptu. Jednak Oktawian był jedyną osobą, która odnosiła korzyści ze śmierci Kleopatry. Mógł ją kazać oficjalnie stracić, ale popularność królowej na pewno spowodowałaby wybuch zamieszek, które mogły doprowadzić do pozbawienia Oktawiana władzy w Egipcie, a Egipt był spichlerzem Rzymu i ten, kto w nim rządził, faktycznie sprawował władzę w Rzymie. Dlatego Oktawian musiał się więc pozbyć królowej oraz Cezariona, jedynego biologicznego syn Juliusza Cezara, który mógłby dochodzić praw do władzy nie tylko w Aleksandrii, ale i w Rzymie. Niedługo po śmierci Kleopatry Oktawian nakazał stracić jej syna Cezariona, a trójkę dzieci Kleopatry i Antoniusza przewieziono do Rzymu.
Moim zdaniem, to Oktawian kazał uśmiercić Kleopatrę i rozpuścić plotki o jej samobójstwie i chyba dlatego zginęły dwie służące, które nie miały powodu, żeby umierać z królową. Brown przypuszcza, że Oktawian kazał też zabić sługę wodza, który był niewygodnym świadkiem morderstw.
30 2 30
2010-02-08T21:45:38+01:00
Wysłał ludzi do ciała Kleopatry, żeby zobaczyli, co się stało. Kazał ją pochować obok Antoniusza, tak jak prosiła przed śmiercią
51 4 51