Odpowiedzi

2010-02-09T11:09:57+01:00
Spór pomiędzy Rejentem a asesorem polegaa na tym czyj chart jest bardziej sprawny podczas polowania.Po polowaniu obaj myśliwi byli z siebie nie zadowoleni gdyż przeżywali porażkę kusego i sokoła które zgubiły trop zająca


dwaj sąsiedzi obaj uczciwi szlachta z prapradziadów mieszkali po dwóch stronach nad rzeką Wilejką.Jeden zwał się domejka a drugi Dowejko.Do niedzwiedzicy obaj wystrzelali kto zabił jedna trudno było dociec obaj strasznie się kłócili i przysięgli strzelać się przez niedziwiedzią skóre .Pojedynek ten narobił wiele hałasu
7 2 7
2010-02-09T14:41:05+01:00
Podczas uroczystej kolacji na zamku Rejtan i Asesor rozpoczęli spór o to, który z ich hartów, Kusy czy Sokół, jest lepszy w polowaniach. Chcieli rozsądzić, który z psów złapał zająca podczas ostatniego polowania. Wciągnęli w swą kłótnię pozostałych gości, którzy raz brali stronę Kusego, raz Sokoła. Nikt nie potrafił rozstrzygnąć tego sporu, więc postanowiono rozwiązać go następnym polowaniem.
*
Domejko i Dowejko
Wojski opowiada historię dwóch mężczyzn o podobnych nazwiskach: Domejko i Dowejko. Przez to podobieństwo nazwisk mieli dużo problemów, np.Dowejko nie brał udziału w sejmikach, a karę za to dostał Domejko; Domejko bił się z pewnym szlachcicem. Ten chciał się zemścić i przez niedosłyszenie nazwiska bił się z Dowejko.
Pewnego razu spotkali się obaj na polowaniu. Strzelali do niedźwiedzia i tak zaczęła się kłótnia: kto zabił niedźwiedzia?Dowejko czy Domejko. Nie mogli się pogodzić więc postanowiono strzelać przez skórę niedźwiedzia dla rozstrzygnięcia sporu. Postawiono ich po dwóch stronach ogona niedźwiedzia, zaczęli się kłócić a cała szlachta dookoła wybuchła śmiechem. Tak wszyscy się śmiali, iż oni wkrótce też zaczęli się śmiać i się pogodzili. Zostali przyjaciółmi, Dowejko ożenił się z siostrą Domejko, a Domejko z siostrą Dowejko a w miejscu sporu postawili wspólnie karczmę "Niedźwiadek".
11 4 11