Odpowiedzi

2010-02-09T15:14:35+01:00
Ytuacja to jakieś zdarzenie z życia bohaterów ściśle złączone z rozbudowaną scenerią zewnętrzną, osadzone na wyraziście zarysowanym tle. Sytuacja zawiera
w sobie zarówno elementy statyczne (tło, sceneria), jak i elementy dynamiczne (zdarzenie) („Zarys teorii literatury”).
Podstawowe cechy opisu sytuacji to:

*

jedność czasu: czas zdarzenia jest ściśle określony
*

jedność miejsca: zdarzenie zaistniało w jednym miejscu
*

obraz dynamiczny: jednemu wydarzeniu towarzyszą inne pośrednio z nim związane (tzw. okoliczności).

Opis sytuacji powinien zawierać:

*

jedno wydarzenie główne ( uczeń pisze sprawdzian)
*

wydarzenia towarzyszące, niepowiązane łańcuchem przyczynowo – skutkowym, czyli okoliczności (zachowanie kolegów i nauczyciela)
*

opis miejsca (wygląd sali)
*

opis postaci (wygląd ucznia piszącego sprawdzian)

Jak każda praca stylistyczna, tak i opis sytuacji ma trójdzielną budowę. Część pierwsza, wstęp, może być prezentacją miejsca, w których zdarzenie zaistniało. Pamiętamy, że jest to miejsce wydzielone jedynie wydarzeniem (sala lekcyjna – sprawdzian; boisko sportowe – mecz; poczta – wysyłanie listu), a zatem – mające powiązanie z przestrzenią.
W części drugiej, właściwej, zajmujemy się rejestracją wydarzenia głównego i towarzyszących mu okoliczności oraz opisem postaci, mających z wydarzeniem głównym bezpośredni związek i opisem miejsca, w którym znajdują się nasi bohaterowie.
Tak rozmawiając przeszli przez długość domu i znaleźli się w ogrodzie, gdzie Ligia
i mały Aulus bawili się piłkami, które niewolnicy (...) zbierali z ziemi i podawali im do rąk. Petroniusz rzucił szybkie, przelotne spojrzenie na Ligię, mały Aulus ujrzawszy Winicjusza przybiegł się z nim przywitać, ów zaś przechodząc, schylił głowę przed piękną dziewczyną, która stała z piłką w ręku, z włosem nieco rozwianym, trochę zdyszana i zarumieniona. (...) W ogrodowym triclinium, zacienionym przez bluszcze, winograd i kozie ziele, siedziała Pomponia Grecyna; poszli się więc z nią przywitać.
(H. Sienkiewicz – Quo vadis).

Ten krótki opis sytuacji zawiera wszystkie niezbędne elementy:

*

wydarzenie główne – to spotkanie Petroniusza z Ligią
*

wydarzenia towarzyszące – dzieci grają w piłkę, niewolnicy podają piłki do rąk dzieci, Petroniusz patrzy na Ligię, Aulus podbiega do Winicjusza, Winicjusz patrzy na Ligię
*

opis postaci – zdyszana i zarumieniona Ligia jako postać główna tej sytuacji
*

opis miejsca – ogrodowa altana.

Ten opis sytuacji nie kończy się; ponieważ stanowi fragment fabuły, z tej sytuacji wyniknie druga (Winicjusz będzie rozmawiał z Pomponią). Szkolna praca jednak musi zawierać część trzecią – zakończenie; wyznacza je czas, który upłynął, ponieważ jest w opisie sytuacji ściśle określony. Skończyła się lekcja, skończył się mecz, list został wysłany – opuszczamy więc miejsce, w którym sytuacja zaistniała.
Tworząc opis sytuacji używamy wielu przymiotników, wyrażeń przyimkowych i przy-słówków; czasowniki występują w opisie najczęściej w czasie teraźniejszym.
4 2 4
2010-02-09T19:44:11+01:00
Może być na podstawie książki? :D
Kamienie na szaniec.

Noc sylwestrowa 1942/43. Zośka wraz z kolegami ładują broń do samochodu, po czym pędzą nim w kierunku Pragi. Dojeżdżają
Za miejsce katastrofy wybierają leśny zkaręt toru. Ponieważ ziemia jest zmarznięta, tory podkopują pilnikami i nożykami. Rudy stoi na czatach. Robota trwa zaledwie chwilę. Zośka spostrzega pociąg i krzyczy "ognia!". Po chwili następuje wybuch. Tory eksplodują tuż przed lokomotywą.
Chłopcy są szczęśliwi. Zośka oblewa wagony benzyną. Po chwili cały pociąg stoi w ogniu.
1 5 1