Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-09T14:50:51+01:00
Różne oblicza miłości

,, Miłość niejedno ma imię?- Pierre la Mure- uważam ,że to dobre wprowadzenie do tematu. Miłość to najważniejsze uczucie w życiu człowieka. Towarzyszy nam od dzieciństwa aż do późnej starości. Temat miłości przewija się przez całą literaturę, od starożytności aż po współczesne czasy. Najczęściej jest to uczucie łączące dwoje ludzi, kobietę i mężczyznę, ale również można kochać samego siebie, ludzi, ziemię, ojczyznę, brata, zwierzęta lub nad życie miłować swoje dzieci. Szczególnym rodzajem miłości jest miłość do Boga.
Moje rozważania rozpocznę właśnie od niej. Wiele przykładów możemy znaleźć w Biblii. W przypowieści o Hiobie jest ukazana wielka miłość człowieka do Boga. Hiob jest bohaterem, który żyje szczęśliwie, posiada ogromny majątek i liczne potomstwo. Pewnego dnia Bóg wystawia go na próbę. Dotyka go nieszczęściem i chorobami. Zabiera mu cały majątek. Przyjaciele, rodzina i żona przeklinają Boga za wyrządzone krzywdy. Jednak Hiob trwa przy Bogu. Bóg wynagrodził mu wszystko dwukrotnie. Hiob jest przykładem miłosiernego chrześcijanina, który mimo wszystko nie przestał kochać Boga.
Utworem przedstawiającym miłość ojcowską są ,, Treny? Jana Kochanowskiego. Autor opisuje w nich swoją wielką miłość do zmarłej córeczki. Urszulka Kochanowska jest przedstawiona w nich jako wzór doskonałej córki. Poeta nie może pogodzić się z jej utratą. Jest pogrążony w rozpaczy i cierpieniu. ,, Treny? są wyrazem miłości i bólu ojca po śmierci dziecka.
Pisząc o miłości nie można pominąć powieści o wielkiej nieszczęśliwej miłości. Tą pwieściąjest ,, Romeo i Julia? Williama Szekspira. Tytułowi bohaterowie to dwoje zakochanych w sobie ludzi. Pochodzą oni z dwóch, skłóconych ze sobą rodzin. Muszą walczyć o prawo do swojej miłości. Bohaterowie dzięki swej krótkiej lecz prawdziwej miłości doznają przemiany wewnętrznej, dojrzewają. Kochankowie potajemnie, bez wiedzy rodziców, biorą ślub. Na ich drodze staje wiele przeszkód. Julia pozoruje swoją śmierć, by być z ukochanym. On nie umie sobie poradzić ze śmiercią Julii. Postanawia dołączyć do niej, wypija truciznę i umiera. Po przebudzeniu Julia orientuje się, co się stało. Nie potrafiłaby żyć bez Romea. Wybiera śmierć. Młodzi kochankowie popełniają samobójstwo, umierają z miłości, gdyż nie umieliby żyć bez siebie.
Według mnie utworem, o którym warto także wspomnieć są ,, Dzieje Tristana i Izoldy?. Jest to kolejna opowieść o nieszczęśliwej miłości. Przez pomyłkę wypili napój miłosny, który połączył bohaterów . Izolda została żoną króla Marka. Jego wiernym rycerzem był Tristan. Ich miłość łamie wszystkie zasady. Bohater umiera z żalu za ukochaną. Izoldzie pęka serce po stracie kochanka. Po śmierci nareszcie są razem. Ich groby łączą się głogiem, który wyrasta z miejsca spoczynku głównego bohatera. To symbol wiecznej, nieszczęśliwej i prawdziwej miłości.
Istnieje również miłość do ojczyzny. Doskonałym przykładem jest powieść ,,Kamienie na szaniec? Aleksandra Kamińskiego. Alek, Rudy i Zośka są bohaterami, którzy poświęcili się ojczyźnie. Żyli i umarli za kraj, który kochali. Pragnęli wolności i pokoju.
Kolejnym przykładem miłości do ojczyzny jest obraz Jana Matejki ,, Rejtan- Upadek Polski?. Tadeusz Rejtan na obrazie przedstawiony jest jako symbol przywiązania i miłości do kraju. Rzucił się na próg i zagrodził przejście wychodzącym. Opuszczenie sali obrad oznaczało zgodę na I rozbiór Polski. Tadeusz Rejtan jest przykładem patriotyzmu.
Miłość braterska jest ukazana w tragedii ,,Antygona? Sofoklesa. Bohaterka złamała królewski zakaz i pogrzebała zwłoki brata. Nie mogła odwrócić się od niego .Jej uczynek był dowodem miłości do brata.
Miłość własna ukazana jest w micie o Narcyzie, który był tak zafascynowany swoją urodą, że został ukarany: Zakochał się we własnym odbiciu, które ujrzał w strumieniu.
Podsumowując, możemy stwierdzić, że miłość jest bardzo częstym motywem literackim. Autorzy przedstawiają ją w rozmaitych odsłonach, ukazują różne jej oblicza.
Miłość jest niewątpliwie najpiękniejszym uczuciem, jakiego doznaje człowiek. Miłość buduje i niszczy, daje życie i zabija, trwa wiecznie lub kończy się szybko. Nie umiemy żyć bez miłości. Miłość otacza nas dookoła.

Moja własna praca;)
1 5 1