Napisz w zeszycie kilka zdań na temat wybranej zimowej dyscypliny sportowej (łyżwiarstwo, narciarstwo, hokej, saneczkarstwo). PlsS o FaSt odp ! :D Będzie naj, tylko żeby coś było - kto jest w ty dobry, o co w tym chodzi i ja dodam, że sprawia mi to przyjemność :) Najlepiej żeby to było hokej,łyżwy lub saneczki !

2

Odpowiedzi

2010-02-09T15:32:43+01:00
Łyżwiarstwo-To grupa dyscyplin sportowych, w których zawodnik porusza się po lodzie na specjalnych stalowych płozach, przymocowanych do butów, zwanych łyżwami. Zarówno łyżwy, jak i same buty, różnią się między sobą, w zależności od dyscypliny, do jakiej są wykorzystywane, tj.:Zawodnicy uprawiający sporty łyżwiarskie wyczynowo zrzeszeni są w Krajowych Związkach Łyżwiarskich, które z kolei są członkami Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej
17 4 17
dzieki pmogles mi bardzo bo krótkie i fajne
2010-02-09T15:39:48+01:00
Moją ulubioną zimową dyscypliną sportową jest saneczkarstwo. Gdy tylko spadnie wystarczająco dużo śniegu od razu pędzę ze znajomymi na pobliską górkę urządzić zawody w zjazdach. Sanki nie wymagają dużego inwestowania w sprzęt-potrzebne są tylko one,nawet jeżeli ich nie posiadamy to zawsze można się do kogoś podłączyć, bo jest to nieliczny zimowy sport, który możemy uprawiać w dużej grupie. Oczywiscie nie możemy zapominać o zdrowym rozsądku, bo gdy za bardzo szalejemy nie trudno o kontuzje. Ale gdy robimy to z głową to mamy gwarantowaną świetną zabawę i mnóstwo radości.
ALBO TAK:

Saneczkarstwo jest dyscypliną rozgrywaną na sztucznym lub naturalnym torze, usytuowanym najczęściej na zboczu góry. Zawodnicy indywidualnie, lub w parach zjeżdżają na sankach w dół. Wygrywa zawodnik lub para, która uzyskała najkrótszy czas przejazdów. Zawody saneczkarskie odbywają się na torach sztucznych lub naturalnych. Tory naturalne i sztuczne mają różne wymagania, co do długości, szerokości, liczby zakrętów. Ogólnie przyjęte jest, że tory naturalne, to takie, które nie są sztucznie chłodzone, a ich trasa nie wymaga większego przygotowania niż odgarnięcie zalegającego śniegu.

Sanki, na których ścigają się zawodnicy mają unifikowaną wagę, a to, dlatego żeby każdy miał równe szanse. Nie ma specjalnego wzoru sań. Są jedynie ogólnie przyjęte założenia i wymiary, co do szerokości i długości. Zarówno sanie do jazdy pojedynczej jak i dwójek nie mogą posiadać hamulców. Oba typy muszą mieć dwie sztywne, zaokrąglone po zewnętrznych stronach płozy oraz uchwyty i siodełko dla każdego zawodnika.

W saneczkarskich jedynkach wygrywa zawodnik, który uzyska najmniejszą sumę czasów w trzech przejazdach, lub dwóch podczas Igrzysk lub Pucharu Świata. W zawodach dwójek dopuszcza się wyłącznie dwa przejazdy toru. W niektórych zawodach zajęte miejsca przelicza się na punkty pucharowe. Punkty zdobyte w zawodach indywidualnych mogą być brane pod uwagę w klasyfikacji drużynowej

17 3 17