Odpowiedzi

2010-02-09T16:24:16+01:00
Główną bohaterką pierwszej wielkiej tragedii (1594/95) Wiliama Szekspira jest Julia, czternastoletnia dziewczyna z rodu Capulettich, mieszkająca w mieście Werona. Według woli jej rodziców wkrótce ma wyjść za mąż za Parysa. Dziewczyna posłusznie chce wypełnić „życzenie”, lecz miłość do Romea burzy cały porządek.
Julia jest dobrze wychowana i zdyscyplinowana. Pragnie usatysfakcjonować rodziców w sprawie swego zamążpójścia. Z pokorą i szacunkiem wysłuchuje poleceń matki dotyczących przyszłego współmałżonka. Ma być dla niego miła i zrobić jak najlepsze wrażenie. Ale w jej życiu pojawia się Romeo.
Dziewczyna przeżywa prawdziwą przemianę. Teraz jest zdecydowana i pełna wigoru; przeciwstawiając się całemu światu, ukrywa się ze swoim ukochanym. W końcu jest on potomkiem drugiego potężnego rodu Werony – Montecchich – znienawidzonego przez jej własny. Julia decyduje oddać swe serce, stwierdzając: „muszę kochać przedmiot nienawiści”. Oboje postanawiają wziąć potajemy ślub.
Dziewczyna jest zabójczo zakochana. Zrobi dla Romea wszystko, a dowodem jest podjęta przez nią decyzja na wiadomość o wyroku skazującym go na wygnanie. Podczas ich potajemnego spotkania nabiera odwagi. Buntuje się przeciwko ślubowi z Parysem, chcąc uniknąć grzechu podwójnych zaślubin. Rodzice są niemile zaskoczeni jej postawą. Kiedy sytuacja za bardzo się komplikuje, Julia wypija napój sporządzony przez franciszkanina Laurentego wprowadzający ją w letarg.
Romeo, myśląc, iż ukochana naprawdę nieżywe, zażywa truciznę. W tym czasie bohaterka tragedii budzi się. Jest przerażona tym co widzi, nie ma dla niej już sensu życia, jedyna osoba którą kochała – nie żyje! W swej rozpaczy popełnia samobójstwo, przebijając się sztyletem.
Julia, kiedy poznała Romea, bardzo wydoroślała. Chciała być samodzielna, myślała już o przyszłości – ucieczka i spokojne życie z wybrankiem serca aż do śmierci. Miłość zdominowała jej życie, przez co wkrótce miały miejsce tragiczne wydarzenia.