Odpowiedzi

2010-02-09T16:33:03+01:00
To że benzyna w Polsce jest droga wie każdy zmotoryzowany Polak.Ale sama benzyna nie jest najdroższa,w zasadzie połowa jej wartości to podatek nałozony przez państwo na towary ropopochodne,tzw.akcyza.
W polsce akcyza na benzynę wynosi około ponad 1,5zł/litr. 2 zł wraz z vat na litrze.Kierowców coraż drożej kosztuje utrzymanie samochodu.
Lecz niestety wysoki podatek od benzyny nie jest tylko problemem kierowców.Wysoka akcyza a co za tym idzie wysoka końcowa cena paliwa odbija się na prawie każdej gałęzi przemysłu.W dzisiejszych czasach w firmach uzywa się samochodów dostawaczych,droższe paliwo to większy koszt na transport i większe obciążenie dla fabryk,zakładów,sklepów.Także niektóre maszyny zasilane są paliwem.Firmy chcą aby ich bilans finansowy nie poniósł strat a więc podnoszą cenę swoich wyrobów.Do tego dochodzą hurtownie i pośrednicy którzy też dokładają wyższą cenę z powodu droższego paliwa,co daje w rezulatcie droższy produkt w sklepie,nieraz znacznie.Dlatego wspólnym interesem jest aby paliwo było tańsze.Państwo powinno obnizyć a nawet zaniechać pobierania akcyzy,i tak zarobi na podatku vat,ponieważ takie działanie w postaci zarabiania na paliwie,na akcyzie, to błędne koło,osłabia sytuację finansową firm i wszystkich Polaków.
2010-02-09T16:33:34+01:00
W cenie benzyny akcyza stanowi średnio ok. 1,57 zł, VAT ok. 0,78 zł, natomiast opłata paliwowa ok. 0,08 zł. Zgodnie z dyrektywą unijną, paliwa objęte są podstawową stawką VAT, która w Polsce wynosi 22%.