Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-09T18:00:37+01:00
I etap-przepisana jest wiernie w całości z łańcucha kwasu DNA w jądrze na kopie mRNA- proces ten nazywa sie transkrypcja. U organizmów eukariotycznych(maja jadro) geny jako odcinki kwasu DNA sa podzielone tzn ze zawieraja odcinki kodujace- egzogeny i niekodujace- introgeny, dlatego pierwotny produkt transkrypcji zawiera i odcinki kodujace i niekodujace czyli pre-mRNA. Natomiast ostateczny produkt transkrypcji zawiera tylko egzony(wycinanie intronów i składanie egzonów- dlatego łancuch ten jest krótszy niz pierwszy)

II- ostateczny produkt transkrypcji mRNA wywedrowuje przez pory w błonie jadrowej do cytoplazmy- do rybosomów, gdzie zachodzi translacja białek (łaczy on podjednostki rybosomu). Kwasy tRNA transportuja scisle okreslone aminokwasy nad łancuch mRNA i pozostawi w tym miejscu aminokwas, który bedzie komplementarny dla tego kodonu. Odczyt inf. genetycznej zawartej w tRNA odbywa sie do tąd dopóki wszystkie nie zostana odczytane. Aminokwasy łacza sie w wiazanie peptydowe i w ten sposób powstaje łancuch białka czyli polipeptydowy.

Napisałam wszystko co na ten temat wiedziałam i jak zauwazyłas nie jest to sciagniete z neta, teraz odrobina pracy własnej, bo takowa musi byc, nikt za nikogo nie bedzie wszystkiego robił-przerób sobie to na punkty czy na co tam chcesz. pozdrawiam
3 1 3