Odpowiedzi

2010-02-09T17:52:09+01:00
Chciałabym zachęcić was do przeczytania bardzo ciekawej książki.,,Mały Książę” jest to opowiastka psychologiczna napisana w 1943 roku przez A. de Saint Exuperyego. Opowiada ona o losach samotnego chłopca, który opuszcza swoją planetę w poszukiwaniu prawdziwej przyjaźni. Na swojej drodze spotyka przeróżne postaci, takie jak: Pijak, Bankier czy Latarnik, z którymi próbował się zaprzyjaźnić. Niestety, podczas swojej bardzo długiej wędrówki spotkał jedynie jednego przyjaciela – lisa. Kiedy Mały Książe spotkał go jeszcze nie wiedział tak naprawdę co to jest przyjaźń, ale dzięki niemu zrozumiał co to znaczy ,,stworzyć więzy” i to że ,,dobrze widzi się tylko sercem a najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Po poznaniu przez Małego Księcia lisa obserwujemy rozwijające się między nimi uczucie. Ukazuje nam to, jak wiele wymaga czasu i pracy
proces nabierania zaufania i wzajemnego poznawania siebie. "Stworzenie więzów" nie jest jednak możliwe bez "patrzenia sercem". Owe patrzenie nie polega na ocenianiu drugiego człowieka ze względu na wygląd zewnętrzny , a na tym by poznawać jego charakter , osobowość , akceptować nie tylko zalety ,ale też i wady.
Myślę że główną przyczyną tego, że chłopeic wcześniej nie znalazł bliskiej osoby był egoizm wszystkich mieszkańców platen, które odwiedził. Byli tak zajęci sobą i swoimi problemami, że nie mieli czasu dla Małego Księcia.
Uważam ,że A. de Saint Exupery za postaciami z planet krył ludzi którzy w pogoni za pracą, karierą , pieniędzmi zapominają o prawdziwej przyjaźni. Zaczynają być obojętni na cierpienia innych i przekładają uczucia na wartości materialne. Pewnie karzdy obserwator przyglądający się współczesnym ludziom powiedziałby, że zatracili oni zupełnie uczucia takie jak przyjaźń czy miłość. Ja jednak nie zgodziłabym się z nim. Myślę , że tak naprawdę w karzdym zagonionym człowieku kryje się szczera potrzeba przyjaźni od drugiego człowieka. Że karzdy nawet nieświadomie próbuje wypełnić przesłanie Antoniego de Saint Exuperiego i ,,stworzyć więzy” z drugim człowiekiem.


36 4 36