Odpowiedzi

2010-02-09T17:54:07+01:00
Samce – mniejsze – osiągają długość 48-97 mm, samice – większe – długość 61-125 mm. Ciało tego płaza jest krępe i masywne, pysk szeroki. Skóra grzbietu chropowata ze względu na liczne brodawki. Z tyłu głowy olbrzymie gruczoły przyuszne. Błony bębenkowe są małe i słabo widoczne. Na środkowych palcach tylnych nóg występują podwójne modzele stawowe. Błony pławne sięgają do połowy palców. Zabarwienie grzbietu jest brązowe w różnych odcieniach szarości, zwykle jednolite. Brzuch zawsze jaśniejszy, brudnoszary, pokryty plamami.
3 4 3
2010-02-09T18:04:22+01:00
Ropuchy szare mają masywne ciało. Skóra ciemna – brązowa lub szara w różnych odcieniach, od strony brzusznej jaśniejsza. Dodatkowo pokryta ciemnymi plamami oraz charakterystycznymi brodawkami – gruczołami zapewniającymi skórze wilgotność, poprzez wydzielanie śluzu. Po bokach głowy znajdują się także gruczoły za uszne, produkujące truciznę służącą do obrony.
Jednym z stosowanych przez ropuchy sposobem obrony jest nadymanie ciała i podnoszenie się na nogach, dzięki czemu wydają się znacznie większe. Dorastają do 13–15 cm długości, czasem nawet do 21 cm i są największymi europejskimi płazami bezogonowymi. Samice rosną większe od samców. Są zwierzętami długowiecznymi. Mogą żyć nawet 30 lat. Poruszają się dość niezgrabnie. Nie skaczą jak żaby, a jedynie kroczą.
Jedną z ich cech jest znajdujący się u samców tak zwany narząd biddera. Są to uwstecznione jajniki. Jeśli jądra zostaną usunięte, wówczas zwierzę staje się samicą a jajniki zaczynają funkcjonować prawidłowo.

trochę się napracowałem.
jak pomogłem daj naj ;))
2 5 2
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-09T18:04:24+01:00
Ropucha szara:
Wierzch ciała szary lub w rożnych odcieniach brązu; skóra pokryta licznymi brodawkami; duże, niemal półksiężycowate gruczoły przyuszne po bokach głowy. Płaz na zachodzi Europy żyje do dzisiaj i wciąż jest dość liczny, zawdzięcza poza swymi ogromnymi zdolnościami przystosowawczymi- także podejmowanych na stosunkowo dużą skalę działaniom ochronnym np. budowanie ropuszych płotków i tuneli, przede wszystkim zaś licznym niezmordowanych miłośników płazów, którzy wędrują wiosną do zbiorników wodnych ropuchy zbierają i przenoszą na drugą stronę dróg.

Nie przepisywałam z neta tylko z książki.
Mam nadzieje, że pomogłam,
Liczę na najlepszą.
5 4 5