Wyjaśnij jakie wydarzenia i zmiany w polityce, ekonomii i kulturze sprawiły, że XVI stulecie nazwano ,,złotym wiekiem'' kultury polskiej.?
Wyjaśnij jakie wydarzenia i zmiany w polityce, ekonomii i kulturze sprawiły, że XVI stulecie nazwano ,,złotym wiekiem'' kultury polskiej.
1. Wydarzenia i zmiany w polityce (wojny, zmiany granic, odkrycia geograficzne).
2. Wydarzenia i zmiany w ekonomii (rozwój gospodarki, bogacenie się społeczeństwa).
3. Wydarzenia i zmiany w kulturze (wpływy sztuki i kultury europejskiej).

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-11T14:31:54+02:00
W XVI zosta nazwany zlotym wiekiem ponieważ w kulturze Polskiej jak i Europejskiej trwał renesans.Polskimi dziełami jak i ichnimi tworcami np. byli
Jan Kochanowaki przykłady jego tworczosci treny, fraszki i inne tego typu dzieła.Najbardziej znana fraszka jest ( na dom w czarnolesie i na zdrowie ).
W XVI Europa szargały wojny religijne oraz wojna 30 letnia. W Polsce w tzm czasie na tronie zasiada Zygmunt 3 Waza Polska bedąca panstwem tolerancyjnym nie prowadzia wojn religijnych. Za panowania tegoz krola Ploska była zwiazana unia personalną z Krolestwem Szwedzkim co doprowadziło w latach 1650 do 1660 wojen z Krolestwem Szwedzkim i siasiadującymi panstwami do wjen i potyczek granicznych.Rozwoj gospodarcz w Polsce i na swiecie rozwijaly sie preżnie manufaktury oraz wszelki przemysł zbrojeniowy.
W Europie powstawały nowe ustroje polityczne jak np. w Anglii system władzy parlamenternej.Okres odkyc geograficznych np. opłyniecie swiata przez Magellana ktore rozpoczelo sie w 1519 jedank nie powrocił zpowrotem. W tym czasie sztuka polegała na dużej ilosci złota i nawiazywala do starożytnosci.To okres dzaiałn wybitnych artystow takich jak Leonardo da Vinci.Powatala także w tych czasach kopuła bazyliki sw.Piotra.
2 1 2