Odpowiedzi

2010-02-09T18:22:53+01:00
Dzeus ( Zeus ) - najwyższy z bogów w mitologii greckiej. Syn Kronosa i Rei. Jako niemowlę został ukryty przed Kronosem przez matkę (za radą Gai) w grocie na Krecie. Karmiła go tam koza Amalteja, a jego płacz zagłuszali śpiewem kapłani kureci. Gdy Zeus dorósł, obalił ojca, stając się władcą bogów, ludzi, panem nieba, światła. Określano go jako gromowładny ponieważ potrafił ciskać piorunami. Poza tym był panem przyrody i całego porządku świata.

Almateja - w mitologii greckiej nimfa, córka króla Krety, która opiekowała się Zeusem w czasie jego ukrycia w grocie na Krecie. Według innej wersji była to koza, która karmiła Zeusa, a jej ułamany róg miał moc ciągłego napełniania się jedzeniem. Ze skóry kozy Zeus sporządził egidę.

Róg obfitości - zwany również rogiem Amaltei. Jest to związek frazeologiczny, pochodzący z mitologii greckiej. Wyrażenie to ma związek z powstaniem świata według Greków. Podczas, gdy Kronos, który był bogiem świata Hellenów, panował na niebie, mały Zeus, jego syn, który nie został przez niego zjedzony, wychowywał się pod okiem kozy Amaltei. Pewnego razu, kiedy zwierzę ułamało róg, mały bóg wziął go do ręki i pobłogosławił, tak powstał róg obfitości. Dzisiaj jest to symbol dostatku i dobrobytu.

Hades był bogiem świata podziemnego i umarłych; nazywany był także Plutonem (gr. Πλούτων, od wyrazu πλοῦτος plutos – "bogactwo") i pod tym imieniem występował w mitologii rzymskiej (łac. Pluto). Imię to nadane mu zostało ze względu na niezmierzone bogactwa świata podziemnego. Nazywano go także Agesandros (Ἀγήσανδρος – "prowadzący ludzi"). Hades był jednym z 12 bogów olimpijskich, mimo że nie uczestniczył w biesiadach olimpijskich.

Posejdon (gr. Ποσειδῶν Posejdon, łac. Neptunus) – bóg mórz, trzęsień ziemi, żeglarzy, rybaków w mitologii greckiej.
Syn Kronosa i Rei, starszy brat Zeusa, Hadesa, Hery, Demeter i Hestii, mąż Amfitryty. Przedstawiany z trójzębem, (który był jego atrybutem) na rydwanie ciągniętym przez trytony, w towarzystwie nereid.Jest jednym z 12 bogów olimpijskich. Poświęcone mu zwierzęta to delfin i wół, a jego świętym drzewem jest sosna.

Hera - w mitologii Greków trzecia córka Kronosa i Rei, żona Zeusa. Według niektórych źródeł była trzecią małżonką władcy bogów, po Metydzie i Temidzie. Była również zeusową siostrą, królową Olimpu, boginią niebios, patronką macierzyństwa, opiekunką małżeństwa i rodziny.

Demeter (gr. Δημήτηρ) – w mitologii greckiej bogini płodności, rolnictwa i urodzaju.

Demeter była córką Kronosa i Rei, siostrą Hery, Hestii, Hadesa, Posejdona i Zeusa (z którym miała dwie córki, Persefonę i Hekate).

Hestia (gr. Ἑστία – "ognisko domowe") – w mitologii greckiej córka Kronosa i Rei, siostra Zeusa, Demeter i Hery, oraz Posejdona i Hadesa. Ślubowała dziewictwo, jak Atena i Artemida. Opiekunka ogniska domowego, podróżnych, nowożeńców i sierot. Każde nowo narodzone dziecko, piątego dnia po urodzeniu, obnoszono dookoła ogniska oddając je Hestii w opiekę.
9 2 9
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-09T18:26:49+01:00
Dzeus - był najważniejszym bogiem w starożytnej Grecji...
Amaltei-a miała kozią postać..
Hades - był bogiem świata podziemnego i umarłych; nazywany był także Plutonem. I pod tym imieniem występował w mitologii rzymskiej .
Posejdon - bóg mórz, trzęsień ziemi, żeglarzy, rybaków w mitologii greckiej. Syn Kronosa i Rei, starszy brat Zeusa, Hadesa, Hery, Demeter i Hestii, mąż Amfitryty. Przedstawiany z trójzębem, (który był jego atrybutem) na rydwanie ciągniętym przez trytony, w towarzystwie nereid. Jest jednym z 12 bogów olimpijskich. Poświęcone mu zwierzęta to delfin i wół, a jego świętym drzewem jest sosna
Hera - w mitologii Greków trzecia córka Kronosa i Rei, żona Zeusa. Według niektórych źródeł była trzecią małżonką władcy bogów, po Metydzie i Temidzie. Była również zeusową siostrą, królową Olimpu, boginią niebios, patronką macierzyństwa, opiekunką małżeństwa i rodziny.
Demeter - w mitologii greckiej bogini płodności, rolnictwa i urodzaju.Demeter była córką Kronosa i Rei, siostrą Hery, Hestii, Hadesa, Posejdona i Zeusa (z którym miała dwie córki, Persefonę i Hekate.
Hestia - w mitologii greckiej córka Kronosa i Rei, siostra Zeusa, Demeter i Hery, oraz Posejdona i Hadesa. Ślubowała dziewictwo, jak Atena i Artemida. Opiekunka ogniska domowego, podróżnych, nowożeńców i sierot. Każde nowo narodzone dziecko, piątego dnia po urodzeniu, obnoszono dookoła ogniska oddając je Hestii w opiekę. Bardzo proszę..:D
12 3 12
2010-02-09T18:38:25+01:00
* dzeus - największy z bogów mitologi greckiej. Syn Kronosa i Rei.
*amaltei - w mitologii greckiej nimfa (koza), córka króla Krety.
* róg obfitości - Podczas, gdy Kronos, który był bogiem świata Hellenów, panował na niebie, mały Zeus, jego syn, który nie został przez niego zjedzony, wychowywał się pod okiem kozy Amaltei. Pewnego razu, kiedy zwierzę ułamało róg, mały bóg wziął go do ręki i pobłogosławił, tak powstał róg obfitości.
*Hades - był bogiem świata podziemnego i umarłych.
*Posejdon - bóg mórz, żeglarzy i rybaków.
*Hera - córka Kronosa i Rei, żona Zeusa.
* Demeter - Demeter była córką Kronosa i Rei, siostrą Hery, Hestii, Hadesa, Posejdona i Zeusa.
*Hestia - córka Kronosa i Rei, siostra Zeusa, Demeter i Hery, oraz Posejdona i Hadesa.Opiekunka ogniska domowego, podróżnych, nowożeńców i sierot.
16 2 16