Odpowiedzi

2010-02-09T18:21:04+01:00
W dzisiejszych czasach ludzie bardzo często zdają sobie pytanie:co to znaczy być dojrzałym?W miarę możliwości postaram się na nie odpowiedzieć.
Dojrzałość to znaczy być odpowiedzialnym.Uczy nas tego książka pt''Mały Książę*,której bohater uczy się od Lisa jak zdobyć przyjaciele.Dowiaduje się,że trzeba być cierpliwym,wyrozumiałym a także wykazać się odpowiedzialnością wynikającej z łączących przyjaciół więzi.
Uczy się,iż zawsze należy podejmować konsekwencje swoich działań,gdyż na tym właśnie polega odpowiedzialność.
Być dojrzałym znaczy również umieć przyznać się do błędu.Kiedy widzimy,że zraniliśmy kogoś lub wyrządziliśmy jakąś krzywdę należy umieć powiedzieć:''Przepraszam,źle zrobiłem'.Nie powinniśmy unosić się honorem,ale szanować uczucia drugiej osoby,jej poglądy bo przecież,każdy ma takie same prawo do życia jak my.Potwierdza to cytat z Małego Księcia''Znacznie trudniej jest sądzić siebie niż bliźniego. Jeśli potrafisz dobrze siebie osądzić, będziesz naprawdę mądry. ''
Ostatnim argumentem jest umiejętność okazywania uczuć.Człowiek dojrzały powinien nie bać się swoich uczuć,wiedzieć,że lepiej jest je okazać niż skrywać.Brać życiową mądrość nie tylko z rozsądu ale i z serca.
''Lecz oczy są ślepe. Szukać należy sercem.'' rzekł raz Lis i tym powinien po części kierować się każdy dojrzały człowiek.
Zatem dojrzałość to bardzo trudne pojęcie ale z pewnością ułatwi ono nam życie a jeżeli tylko właściwie je wykorzystamy,może pomóc nie tylko nam upożądkować swoje życie.
1 3 1