Mógłby mi ktoś opisać film "Sztandar chwały " albo " List z Iwo Jimy." . Tak własnymi słowami . Potrzebuję opsi swojego ulubionego filmu na polski . !

Jeżeli nie oglądaliście żadnego to opiszcie jakiś jaki oglądaliście i wam się podobał. (was ulubiony).

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-09T18:29:44+01:00
Film : Sztandar chwały ( – amerykański dramat wojenny z 2006 roku w reżyserii Clinta Eastwooda, zrealizowany na podstawie powieści Flags of Our Fathers: Heroes of Iwo Jima Jamesa Bradleya i Rona Powersa.


opis filmu :

Historia żołnierza Johna Bradleya, który 19 lutego 1945 roku uczestniczył w ataku na małą skalistą wyspę Iwo Jima na Pacyfiku, mającą kluczowe znaczenie jako zaplecze dla planowanej inwazji USA na Japonię. Bitwa o wyspę trwała ponad miesiąc, a zginął w niej praktycznie cały japoński garnizon (do niewoli trafiło ok. tysiąca z 20 000 żołnierzy) i około 6 000 Amerykanów.
Bradley wraz z 5 innymi żołnierzami jest uwieczniony na zdjęciu uwieczniającym moment zatknięcia amerykańskiej flagi na szczycie góry Suribachi. Wbrew powszechnej opinii nie jest to moment kończący działania wojenne na tej wyspie. Do ostatecznego zakończenia upłynęło jeszcze wiele dni. Upamiętniające to zdarzenie fotografia stała się jedną z najsłynniejszych fotografii II Wojny Światowej, symbolem amerykańskiego patriotyzmu. Samo zdjęcie dało impuls do wykorzystania ocalałych żołnierzy (a uwiecznionych na fotografii) w kampanii na rzecz sprzedaży obligacji wojennych, o czym opowiada druga część filmu.