Odpowiedzi

2010-02-09T18:31:11+01:00
1.Cyceron - mówca rzymski, popularyzator filozofii greckiej, polityk, słynny ze stłumienia spisku Katyliny. Stronnik optymatów. Zamordowany wraz z bratem Kwintusem na polecenie Marka Antoniusza, który zemścił się w ten sposób za obelżywe słowa Filipiki.
2.Katon - wany, dla odróżnienia od Katona Starszego, którego był prawnukiem, Katonem Młodszym (łac. Cato Minor) lub Katonem Utyceńskim (łac. Cato Uticensis); polityk i filozof rzymski. Stoik, znany z prawości i uczciwości. Naśladował sposób bycia Katona Starszego, który był dla niego ideałem.
3.Tacyt - jeden z najsłynniejszych historyków rzymskich.
4.Seneka - Wybitny retor pochodzenia iberyjskiego, dziadek poety Lukana; autor zachowanej w nielicznych fragmentach Historii rzymskiej (od czasów wojen domowych po pryncypat Tyberiusza) oraz zachowanego niemal w całości II tomu dzieła o tematyce retorycznej Oratorum et rhetorum sententiae, które jest jednym z podstawowych źródeł naszej wiedzy o retoryce i retorach przełomu er i zawiera analizy 74 spraw spornych, historię wymowy w Rzymie i sylwetki najwybitniejszych mówców owych czasów.
Proszę bardzo ;*
Myślę że pomogłam;]
2010-02-09T18:35:26+01:00
Cyceron-mówca rzymski popularyzator filozofi rzymskiej,polityk słynny ze stłumienia spisku.Zamordowany wraz z bratem Kwintusem na polecenie Marka Antoniusza który zemścił się w ten sposób za obraźliwe słowa Filipiki.

Katon-polityk i filozof rzymski.Stoik znany z prawości i utczciwości .
Tacyt-jeden z najsłynniejszych historyków rzymskich.

Seneka-wybitny retor pochodzenia iberyjskiego, dziadek poety Lukana pochodził z Korduby ,autor antologii cytatów z mów (z 10 ksiąg zachowało się 5).