Odpowiedzi

2010-02-09T18:58:45+01:00
"Zmierzch" Stephanie Meyer to dziś najczęściej kupowana pozycja w księgarniach. Historię zakazanej miłości nastolatki i wampira zna niemal cały świat. Dziewczyny marzą o chłopaku podobnym do nieśmiertelnego Edwarda.
Książka jest fenomenem, ponieważ łączy zupełnie zwykłą rzeczywistość z nierealnym światem stworów z baśni i legend. Bella ze słonecznego Phoenix przeprowadza się do najbardziej deszczowego miejsca w Stanach, Forks, gdzie mieszka jej ojciec. Nie spodziewa się, że jej życie tak się zmieni. W pierwszych dniach czuje się zagubiona, zaprzyjaźnia się jednak z Jessicą, która opowiada jej o poszczególnych osobach. Bella pyta o piątkę pięknych nastolatków. Jessica opowiada jej ich historię (adoptowane dzieci doktora Cullena i jego żony), zastrzega przy tym, że są sparowani: Rosalie z Emmetem, a Alice z Jasperem(nie są przedstawieni ludziom jako biologiczne rodzeństwo). Tylko Edward jest sam. Okazuje się, że Bella musi z nim siedzieć na biologii z braku innego miejsca. Zauważa, że chłopak za nią nie przepada, chociaż jej nie zna. Bella postanawia mu się nie narzucać. Zauważa pewne zmainy w wyglądzie Edwarda (zmiana koloru tęczówek), ten jednak zaprzecza, ze nosi szkła kontaktowe. Od Jacoba, syna przyjaciela ojca Belli, słyszy legendy plemienia Quileute, które prowadzą dziewczynę do poznania prawdy o Edwardzie...
Książka jest napisana w narracji pierwszoosobowej, dzięki czemu czytelnik (najczęściej jednak czytelniczka) czuje się tak, jakby był Bellą. Dzięki nakręceniu filmu na jej podstawie, wzrosła liczba kupionych egzemplarzy i "Zmierzch"osiągnął status bestsellera. Polecam tę książkę, ponieważ każdy znajdzie w niej coś dla siebie, a film nie oddaje historii w pełni. Każdy człowiek szuka w życiu jakiejś odskoczni od problemów, chce przenieść swoje myśli na inną płaszczyznę. "Zmierzch" daje taką możliwość.
2 5 2